Transmission of oil price volatility to emerging stock markets
Petrol fiyatlarındaki oynaklığın gelişmekte olan ülkelerin borsa endekslerine aktarımı
  1. Tez No: 235111
  2. Yazar: ZEYNEP KANTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM METİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Petrol fiyatlarındaki oynaklık borsa endeksini etkileyen önemli etkenlerden biridir. Birçok araştırma ve makale borsa endeksindeki hareketlerin en iyi petrol fiyatlarında meydana gelen şokların açıkladığını göstermektedir. Bu çalışma, petrol fiyatlarındaki oynaklığın gelişmekte olan ülkelerin borsa endeksleri üzerindeki etkisini önce Engle et al. (1993), daha sonra Kroner and Ng (1998) tarafından geliştirileniki değişkenli asimetrik BEKK modelini kullanarak ölçmektedir. Modelde Malezya, Meksika, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye borsa endeksleri kullanılmıştır. İncelenen zaman aralığında Malezya, Meksika, Güney Kore ve Türkiye için kuvvetli oynaklık geçişkenliği, Tayvan için ise daha zayıf oynaklık geçişkenliği gözlenmektedir. Çalışma ayrıca, petrol fiyatlarındaki oynaklığın eşzamanda borsa endeksini etkileyipetkilemediğini ölçmektedir. Buna göre, Malezya ve Güney Kore'de kuvvetli oynaklık geçişkenliği gözlenirken, Meksika'da bu geçişkenlik daha zayıftır.
Özet (Çeviri)
Oil price volatility is a crucial factor that explains stock price movements. Recent studies show that oil price shocks and its volatility explain the stock market movements better than most of the variables. This thesis investigates the effects of oil price volatility and its asymmetry on emerging stock markets using bivariateasymmetric BEKK model which was first introduced by Engle et al. (1993) and extended for asymmetric effects by Kroner and Ng (1998). The model is estimated using weekly returns on Malaysia, Mexico, South Korea, Taiwan and Turkey together with the measure of the world oil price. Over the sample period, 48th week of 1988 through 46th week of 2008, strong evidence of volatility spillover is found for Malaysia, Mexico, South Korea and Turkey. Weak evidence of volatility spillover is found for Taiwan. Although results of significant volatility spillovers are obtained, news impact surfaces show small quantitative implications. This thesis also examines whether volatility spillovers occur simultaneously. There is strong evidence of volatility spillover for Malaysia and South Korea, and weak evidence of volatility spillover for Mexico, suggesting that these countries' stock markets vary contemporaneously with oil price variations.