Agency costs, fiscal policy, and business cycle fluctuations
Temsilcilik maliyetleri, maliye politikası ve konjonktür dalgalanmaları
  1. Tez No: 235114
  2. Yazar: BURÇİN KISACIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFET S. GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez maliye polikitası, finansal piyasa sürtünmeleri ve konjonktür dalgalanmaları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bilançoların dışsal şokların yayılımında etkili olduğu ekonomilerde konjonktür karşıtı maliye politikası kullanılarak müteşebbis özvarlıkları ve üretimdeki dalgalanmaların azaltılabildiği gösterilmiştir. Bahsedilen konjonktür karşıtı maliye politikası negatif teknoloji şokunun görüldüğü zamanlarda müteşebbislere kaynak aktarımını ve şokun sıfıra geri döndüğü zamanlarda ise müteşebbislerin vergilendirilmesini gerektirmektedir. Negatif teknoloji şokunun görülmesinden sonra konjonktür karşıtı maliye politikasının temsilcilik maliyetlerinin düşmesine neden olarak müteşebbislerin yatırımlarını arttırtıdığı görülmüştür. Bununla beraber, konjonktür karşıtı maliye politikası ile konjonktür dalgalanmalarının özvarlık dalgalanmalarıyla beraber azaltıldığı gösterilmiştir. Yatırımdaki bu artışla beraber ekonomik aktivitenin düşüşü azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper studies the relationship between fiscal policy, financial market frictions, and business cycle fluctuations. It is shown that in an economy where balance sheets play a role in the propagation of shocks, using countercyclical policy net worth and output fluctuations can be reduced. This countercyclical fiscal policy requires to distribute resources to the entrepreneurs when a negative technology shock is realized and levy taxes on entrepreneurs after the technology shock is back to zero. It is shown that after the realization of a negative shock, countercyclical fiscal policy reduces agency costs which would make entrepreneurs increase investment and dampen the business cycle fluctuations via decreasing fluctuations in net worth. By this increase in investment, financial fragility decreases, which reduces the slowdown of economic activity.