İşletmelerde sermaye yapısını etkileyen faktörlerin ampirik olarak sınanması
An Empirical investigation of the determinants of corporate capital structure
- Tez No: 63549
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET A. CİVELEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Finans literatüründe sermaye yapısı üzerine gerçekleştirilmiş kuramsal ve ampirik çalışmalar, sermaye yapısı ile firmaların sermaye maliyetleri, sermaye bütçesi kararları ve firma piyasa değeri arasında önemli bir ilişkinin varlığını vurgulamaktadır. Bu konuda yapılan çalışmaların temelini Modigliani ve Miller'ın (1958) çalışması oluşturmaktadır. 1958 sonrası finans literatüründe yer alan çalışmalar ise vergi, iflas maliyetleri, temsilci maliyetleri ve bilgi farklılıklarına dayanarak, firmalarda optimum bir sermaye yapısının varlığını saplamaya yönelmişlerdir. Bu çalışmaların yanı sıra, 1980'lerden sonra farklı ülkelerde faaliyet gösteren işletmelerin sermaye yapılarındaki farklılıkları ve bu farklılıkların kaynaklarını araştıran çalışmalar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu çalışma, Türkiye ekonomisinde faaliyet gösteren ve hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören 68 işletmenin sermaye yapılarını etkileyen faktörleri saplamayı ve dolayısı ile, finans literatüründe önemli bir soruna ampirik yanıtlar bulmayı amaçlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek için, örneklem setini oluşturan 68 işletmeye ait 1990 - 1995 dönemi yatay kesit verileri en küçük kareler yöntemi ve korelasyon analizi ile sınanmıştır. Analiz sonuçlan karlılık ve borç dışı vergi kalkanının sermaye yapısını etkileyen en önemli faktörler olduklarını göstermiştir. Ayrıca, Türk ekonomisindeki yüksek enflasyonun yarattığı belirsizliğin uzun vadeli borçlanma olanaklarını kısıtlaması sonucunda uzun vadeli borçların toplam borç içindeki payının önemsenemeyecek düzeylere düşmesi çalışmanın sonuçlarına da yansımıştır. İşletmelerin sermaye yapıları ile sektörel sınıflamaları ve kar payı dağıtımları arasında istatistiksel olarak geçerli bir ilişki çıkmamıştır. Ancak, sermaye yapısının işletmenin piyasa değeri ile arasında bulunması beklenen pozitif ilişki ampirik bulgular ile desteklenmiştir.Bu çalışmada elde edilen ampirik bulgulara dayanarak, şunlar önesürülmüştür: 1. Hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören işletmelerin optimum sermaye yapılarına ulaşabilmeleri için bilinçli çaba göstermeleri gereklidir. 2. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası otoritelerinin, bu piyasanın işleyişinin daha etkin olması için, işletmelerin optimum sermaye yapıları ile ilgili bilgilerinin, yatırımcı ile işletmeler arasında sağlıklı ve hızlı akışına olanak sağlayıcı düzenlemeleri yapmaları gereklidir. 3. Ulusal ekonomideki“kronik”enflasyon sorunu, işletmelerin sermaye piyasalarından uzun vadeli borç sağlama olanaklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, para ve mali politika uygulayıcılarının enflasyon oranını kabul edilebilir düzeylere indirmek için, gerekli etkin önlemleri almaları gereklidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of (he most contentious issues in the theory of finance during the past decades has been the capital structure“puzzle.”The genesis of this controversy was the seminal work of Modigliani and Miller (1958) which pointed the direction of research on this issue by showing under what conditions capital structure is irrelevant. The theoretical and empirical studies following Modigliani and Miller (1958). concentrated on the issue ol' capital structure from the view point of taxes, financial distress and bankruptcy costs, agency costs and information asymmetry, and emphasized the existence of an optimum capital structure. Moreover, comparative studies of capital structures of firms operating under different economic conditions are carried out since the 1 980“s. This paper aims to investigate the relationships between a firm's capital structure and its size, business risk, profitability, non-debt tax shield, tax rate and growth rale. The cross sectional data for 68 firms, traded in Istanbul Slock Exchange, were analyzed over the 1990 through 1995 period by the least squares method. Hvidence obtained by this research confirmed strong statistical relations between capital structure and profitability and non- debt tax shield. The decline in long-term debt opportunities for the Turkish firms due lo the instability caused by inflation was also reflected in the results. This study also, investigates the relationships between capital structure and industry, market value of the firm and dividend payments. In these investigations, ordinary least squares method and correlation analysis were employed, respectively. Results proved that capital structure and firm market value are positively correlated, whereas there was no plausible empirical evidence to support the hypothesized relationships between capital structure and industry and dividend payments.On the basis ofits empirical results, this study argues the following: 1. The Istanbul Slock Exchange (ISE) firms should determine their optimal capital structure based on particularly such variables as profitability and non-debt tax shield. Other variables suggested by the empirical finance literature should also be considered. Establishing and maintaining such structure will definitely improve their market performance. 2. The information available to the investors regarding the optimal capital structure will reduce the information asymmetry between the investors and the insiders. Consequently, the presence of informed and enlightened investors in the market will increase the information efficiency of the ISE. 3. Due to the high inflation rate prevailing in the Turkish Economy, the firms are unable to raise sufficient long-term funds in the capital markets. Such situation will negatively affect firms”long-term market performance. Therefore, monetary and fiscal policy authorities should lake all the necessary measures to decrease the rate of inflation to the acceptable levels. VI