Real estate and mortgage crisis: A study on the United States
Gayrimenkul ve mortgage krizi: Amerika Birleşik Devletleri üzerine bir çalişma
- Tez No: 235113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Her varlık fiyat patlaması gibi, ABD Emlak Fiyatları Patlaması da ilk etaptaekonominin genislemesine sebep oldu. Her ne kadar“mantıksız”patlamanın varlığıbelli olsa da, bu artısın balon olup olmadığı sorgulanmıstır. Bu tez ABD Emlakkrizinin geçirdiği evrimi analiz etmekte ve emlak fiyat artısının balon olduğunugöstermektedir .Arastımada 1990-2006 yılları için ampirik zaman serisi analizi, ABDev fiyatları, tüketici fiyatları, kisi basına düsen gelir, nüfus, issizlik oranı, ipoteklikonut oranı ve yeni konut sayıları aylık verileri kullanılarak yapılmıstır. Analizinsonucu tüketici fiyatları ve kisi basına düsen gelirin konut fiyatlarındaki baloneğilimi öncesinde konut fiyatlarındaki artısı açıklardığını göstermektedir. Konutfiyatları balonu sırasında, nüfus haricinde temel hiçbir indikatörün konut fiyat artısıüzerinde etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Like every asset price boom, the US Real Estate Boom expanded theeconomy until the burst occurred. Although the existence of an ?irrational? boomwas apparent, it has been questioned whether the increase suggested a bubble. Thisthesis analyzes the evolution of the US Real Estate Crisis and suggests that the realestate price increase was a bubble. A time series analysis is performed for the years1990-2006, using monthly data on the US house prices, consumer prices, income percapita, population, unemployment rate, mortgage rate and housing starts. The resultsindicate that consumer prices and income per capita explain the trend in the housingprices, prior to the bubble. During the bubble, except population the fundamentalsfall short in explaining the housing prices.