Welfare-based evaluation of alternative loss functions for small open economies
Küçük açık ekonomilerde refah değerlendirmesine göre alternatif kayıp fonksiyonları
  1. Tez No: 235120
  2. Yazar: GALİP KEMAL ÖZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFET S. GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu master tezi küçük açık ekonomilerdeki kayıp fonksiyonlarını optimalpara politikasına göore ekonomideki açıklık artarken karşılaştırmaktadır. Gali Monacelli (2005) makalesinde sunulan küçük açık ekonomi modeli temel olarak alınmıştır. Fayda fonksiyonuna ikinci dereceden Taylor yakınlaştırması yapılarak optimal para politikası kuralı bulunmuştur. Daha sonra, optimal para politikasına göre dört farklı alternatif kayıp fonksiyonu değerlendirilmiştir. Diğer kayıp fonksiyonlarına nazaran yerli malı enflasyonundaki sapmayı minimize eden kayıp fonksiyonu optimal para politikasıyla çakışarak minimumkaybı vermiştir. Tüketicii en enflasyonundaki sapmayı minimize eden refah kaybı fonksiyonu ise yerli malı enflasyonunundaki sapmayı minimize eden kayıp fonksiyonundan daha fazla refah kaybına yol açmıştır. Son olarak, döviz kuru dalgalanmasındakii sapmayı azaltmaya yönelik atılan pozitif ağırlığın her zamanrefah kaybını arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This master's thesis compares outcomes of alternative loss functions to optimalmonetary policy in small open economies as the degree of opennessincreases. The small open economy model that is laid out by Gali and Monacelli(2005) is taken as the baseline framework. Based on a second orderTaylor approximation to the utility function, the optimal monetary policy isderived. Then, using the optimal policy as a benchmark, four alternative lossfunctions are evaluated. Among others, minimizing the variance of domesticinflation achieves the minimum loss and is equivalent to optimal policy.Minimization of CPI inflation variance gives higher losses compared to minimizationof domestic inflation variance. Lastly, attributing positive weight todampening exchange rate fluctuations increases welfare losses.