Do players learn how to learn? evidence from constant sum games with varying number of actions
Oyuncular öğrenmeyi öğreniyorlar mı? değişen sayıda hareketli sabit toplam oyunlarından örnekler
  1. Tez No: 235121
  2. Yazar: İHSAN ERMAN SARAÇGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVİN HASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmamızda insanların farklı karmaşıklık düzeyine sahip stratejik ortamlarda öğrenme davranışı incelenmektedir. Artan ve azalan olmak üzere her biri dört oyundan oluşan iki farklı sabit toplam oyun dizisi kullanılarak yapılan deneyler süresince toplanan tahmin bilgileri ve oyundaki seçimler, hangi öğrenme modeli ya da modellerinin tek tek oyunlarda ve de farklı oyunlar arasında sergilenen davranışı açıklamada kullanılmıştır. Karşısındakini öğrenen bir oyuncu olarak gören modeller ve toplum içinde heterojenliğide göz önüne alınarak yapılan ekonometrik analizler sonucunda insanların öğrenme davranışını oyundan oyuna değiştirdiği, farklı oyunlara farklı şekilde yaklaştığı gözlemlenmiştir. Bu oyuna-bağlılık yalnız seçimler, yalnız tahminler ve hem seçim hem tahminler kullanılan analizlerce desteklenmiştir. Kullanılma sıklıkları oyundan oyuna ve analiz edilen veriye göre değişmekle beraber, üniform tahminlere en iyi cevap ve Destek-temelli öğrenme her dört oyunda da tutarlı bir şekilde kullanılan öğrenme kuralı olsa da hayâli oyun ve ona en iyi cevap vermek suretiyle oluşturulabilecek modeller yalnızca tahmin verisine dayalı analizde ve tek bir tür oyunda destek bulmuştur. Oyundan oyuna öğrenme davranışındaki değişiklikler ile oyunların karmaşıklık seviyesi arasında net bir ilişki bulunmamaktadır. Tahmin belirtme ve tahminlere eniyi cevap davranışının da oyuna göre değiştiği görülmüştür. Az aksiyonlu oyunlarda daha dağınık tahminler verilmişken çok aksiyonlu oyunlarda tahminler üniforma yaklaşmaktadır. Seçimler ile tahminler arasındaki tutarsızlık ise tüm oyunlarda görülmekle beraber tahminler seçimleri yalnız az aksiyonluoyunlarda kısmen açıklayabilmektedir. Sonuç olarak öğrenme ve tahmin üretme davranış net bir şekilde oyuna bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the learning behaviour of individuals in strategic environmentsthat have different complexity levels. A new experiment is conductedin which ascending or descending series of constant sum games areplayed by subjects and the experimental data including both stated beliefsand actual plays are used to estimate which learning model explains the subjects'behaviour best within and across these games. Taking learning rulesthat model the opponent as a learning agent and heterogeneity of the populationinto consideration, the estimation results support that people switchlearning rules across games and use different models in different games. Thisgame-dependency is confirmed by both action, beliefs and the joint estimations.Although their likelihoods vary from game to game, best response touniform beliefs and reinforcement learning are the most commonly used learningrules in the four games considered in the experiment, while fictitious playand iterations on that are rare instances observed only in estimation by statedbeliefs. Despite the change across games, there is no signicant link betweencomplexity of the game and the cognitive hierarchy of learning models. Beliefstatements and best response behaviour also differ across games as we observepeople making smoother guesses in large action games and more dispersedbeliefs statements in small action games. Inconsistency between actions andstated beliefs is stronger in large action games. The evidence strongly supportsthat learning and belief formation are both game-dependent.