Asymmetric behavior of exchange rate pass through in Turkey
Türkiye'de kur geçişkenliğinin asimetrik davranışı
- Tez No: 235122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT ÖZLALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez Türkiye?de kurdan imalat sanayi fiyatlarına geçişte asimetrininvarlığını incelemektedir. Analizde, fiyatların doğrusal olmayan tepkisinibelirleyebilmek için, eşikdeğer regresyon modeli kullanılmıştır. Sonuçlar fiyatlarınkur hareketlerine olan tepkisinin toplam talep koşullarına göre farklılaştığına işaretetmektedir. Özellikle, ekonomi büyürken kur değişimleri fiyatları daha büyük biroranda etkilemektedir. Diğer yandan daralma sürecinde, kur hareketleri fiyatlarayansıtılmamaktadır ve geçmiş enflasyon fiyatları belirlemekte daha önemli bir rolesahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the presence of asymmetry in pass through fromexchange rates to manufacturing industry prices in Turkey. In the analysis, to detect apossible nonlinear response of prices, threshold regression models are employed. Theresults indicate that reactions of prices to exchange rate movements differ dependingon the aggregate demand conditions. In particular, when the economy is booming,exchange rate changes are transmitted into prices in a larger extent. On the otherhand, during slowdowns, fluctuations of exchange rates are not reflected on pricesand past inflation has more important role in determining prices.