An empirical analysis of efficiency and productivity change in the global automotive industry: A malmquist productivity index approach
Global otomotiv sanayiinde etkinlik ve verimlilik değişimi üzerine empirik bir analiz: Malmquist verimlilik endeksi yaklaşımı
  1. Tez No: 235123
  2. Yazar: ÖZLEM YAYLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TASKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, sanayileşmiş ve gelişmekte olan 26 ülkenin otomotiv sektörlerinde 1973-2002 periyodundaki verimlilik değişimlerini incelemektedir. Veri zarflama analizi kullanılarak Malmquist verimlilik değişim endeksleri hesaplanmiş, teknik değişim ve etkinlik değişimi bileşenlerine ayrılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, gelişmekte olan ülkelerdeki verimlilik kazanımları büyük ölçüde etkinlik değişiminden kaynaklanırken sanayileşmis ülkelerdeki verimlilik gelişmeleri teknik değişim yoluyla kazanılmıştır. Türkiye'nin, gelişmekte olan ülkelerin ortalama performansına benzer olarak, yakalama etkisinde daha iyi bir performans gösterdiği bulunmuştur. Ayrica, örneklemdeki ülkeler için, otomotiv sektörü işci verimlilik değişimleri hesaplanmıştır. Ülkelerin işçi verimlilik değişim ve Malmquist değişim sıralamaları karşılaştırıldığında işçi verimlilik değişiminde en iyi performansi gösteren ülkelerin aynı zamanda Malmquist verimlilik değişimi endeksinde de en iyi performansi gösterdikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines productivity changes in automotive sectors of 26 industrial and developing countries over the period 1973-2002. Using data envelopment analysis, Malmquist productivity change indices are computed and decomposed into technical change and efficiency change components. The results show that productivity improvements by the industrial countries were attained through technical change while productivity gains of developing countries mainly arose from efficiency change. It is found that the performance of Turkey was similar to the average of developing countries showing a better performance in catching-up effect. Moreover, for the countries in the sample, automotive sector labor productivity changes are calculated. Comparing the labor productivity change and Malmquist change rankings of the countries, it is concluded that the best performer countries in terms of labor productivity change are also the best performers in terms of Malmquist productivity change index.