Doğu Marmara imalat Sanayi'nde etkinlik ve verimlilik (veri zarflama yöntemi ile bir analiz)
Efficiency and productivity in manufacturing industry of the eastern marmara region (an analysis with data envelopment method)
- Tez No: 289394
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Günümüzde rekabet gücünü artırabilmek için imalat sanayinde büyük oranda yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Özellikle gelişme sürecindeki imalat sektörlerinin hangi politikaları izleyeceği çok önemli olup, söz konusu politikalar firmaların alması gereken ilk karar niteliğindedir. Bu kararların oluşturulmasında ise verimlilik değişimlerinin izlenmesi ve değişim nedenlerinin analiz edilmesi önemli bir konudur. Bu şekilde üretim etkinliğinin ve toplam faktör verimliliğindeki değişmelerin bilinmesi üretimde kullanılan girdilerin izlenmesini ve kaynak tasarrufu sağlanmasına imkan tanımaktadır. Performans ölçümü olarak kabul edilen verimlilik değerleri hem sektörler arası karşılaştırma yapmayı hem de etkinliğin sağlanamadığı sektörlere yönelik geliştirilecek planlamalara yön vermeyi sağlamaktadır.Çalışmada öncelikle üretim teorisi, verimlilik, etkinlik ve etkinlik ölçme yöntemleri ile ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeveyi takiben çok girdi ve çok çıktı kullanılarak etkinlik ölçme imkanı sağlayan veri zarflama analizi hakkındaki teorik bilgiler incelenmiştir. Doğu Marmara Bölgesindeki İmalat Sanayi'nin etkinlik ve verimliliği ile ilgili ampirik analiz yapılırken öncelikle Türkiye'deki ve Doğu Marmara Bölgesindeki imalat sanayi ele alınmış, literatür incelemesinden sonra çalışmanın amacı, kapsamı, çalışmada kullanılan veriler ve çalışmanın yöntemi ayrı ayrı açıklanmıştır. Son olarak Doğu Marmara imalat sanayine ait 16 ana sektör altında toplam 181 alt sektöre ait veri zarflama analizi ve Malmquist toplam faktör verimlilik indeksi yöntemleri kullanılarak etkinlik ve verimlilik karşılaştırması yapılmıştır.Bu çalışmanın temel amacı Doğu Marmara İmalat Sanayinin alt sektörleri itibariyle veri zarflama analizi ve Malmquist indeksleri kullanılarak etkinlik analizi ve toplam faktör verimliliğinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla her bir sektöre ait teknik etkinlik değerleri ile toplam faktör verimliliği değişimi, teknik etkinlik değişimi, teknolojik etkinlik değişimi, pür etkinlik değişimi ve ölçek etkinlik değişim değerleri hesaplanarak sektörler arası performans karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to increase the competitiveness of the manufacturing industry recently new arrangements are being made. Especially, for development process in manufacturing sectors, it is important to select the policies which are going to be followed. Such policies must be the first decision of firms to take. While taking these decisions, it?s an important issue to observe the variations in the productivity and analyzing the causes of these variations. Thus, knowledge on the changes in production efficiency and total factor productivity allows monitoring the inputs used in production and saving the resources. The efficiency and productivity levels which are accepted as a measure of performance, allows both making the comparisons between sectors and help planning policies for the sectors where efficiency can?t be obtained.In this study, first the theoretical information about data envelopment analysis which enables to measure efficiency by using multi-input and output has been investigated, following the conceptual and theoretical framework about the theory of production, productivity, efficiency and effectiveness of the measurement methods. While making the empirical analysis of efficiency and productivity of Manufacturing Industry in the Eastern Marmara Region, first the structure of manufacturing industry in Turkey and the Eastern Marmara Region is discussed, and then review of literature, content, data and the method used are described separately. Finally, the 16 main sector of manufacturing industry in the Eastern Marmara and the efficiency and productivity of total 181 sub-sectors have been compared through the data envelopment analysis and Malmquist index of total factor productivity methods.The main purpose of this study is to set forth the efficiency analysis and total factor productivity of the sub-sectors of the Eastern Marmara Manufacturing Industry by using the data envelopment analysis and Malmqusit indexes. For this purpose, with values of technical efficiency of each sector in total factor productivity change, technical efficiency change, technological efficiency change, pure efficiency change and scale efficiency change values were calculated and inter-sectoral comparison of performance were realized.