Games of sharing airport costs
Havaalanı maliyetlerinin paylaşımı oyunları
  1. Tez No: 235125
  2. Yazar: AYŞE MÜGE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmamızda havaalanı problemlerinde çeşitli işbirlikçi çözümkavramları için tanımlanan işbirlikçi olmayan oyunlar elealınmıştır. Oyunun nasıl oluşturulduğu ile ortaya çıkacak dengedurumları arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır.Aşağı akım eksiltmede tutarlı veya birörnek eksiltmede tutarlı olanbir çözüm kavramı ile kurulacak işbirlikçi olmayan bir oyunda Nashçıktısı olarak yine bu işbirlikçi çözüm kavramının önerdiği maliyetdağılımının ortaya çıkacağı koşullar aranmıştır. Ardından bu dengenintekliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, noncooperative games dened for various cooperative solutionconcepts in airport problems have been addressed. The existence of a relationshipbetween the design of the games and the equilibrium outcomes has beeninvestigated.This study explores the conditions where, in a noncooperative game designedwith downstream-subtraction consistent or uniform-subtraction consistent solutionconcept, the cost allocation proposed by this cooperative solution conceptappears as the Nash outcome. Then, the uniqueness of this equilibrium has beenexamined.