Testing the effects of oral interventions on the covariance of exchange rates in a state-of-the-art computational environment
Sözlü müdahalelerin para birimlerinin birlikte değişimlerine etkisinin ileri bilgisayar ortamında test edilmesi
- Tez No: 235126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SALİH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son 10 sene içerisinde hem Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED)hem de Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasalara direkt alım satım müdaheleleriyerine, üst düzey yöneticilerle sözlü müdaheleleri tercih etmişlerdir. Bu çalışmada,Amerika, Japonya ve Avrupa'daki sözlü müdahelelerin EUR/USD ve JPY/USDbirlikte değişimlerine (kovaryans) etkisi araştırılmaktadır. Sonuç olarak, Amerikave Japonya'dan yapılan güçlendirici müdahalelerin birlikte değişimi azalttığı,zayıflatıcı müdehalelerin artırdığı; Avrupa'dan yapılan güçlendirici müdehalelerinbirlikte değişimi artırdığı, zayıflatıcı müdehalelerin azalttığı gözlenmiştir. Hesapla-malar genelleştirilmiş özbağlanımlı, şartlı, değişken hata varyansı (GARCH)methodolojisi ile yapılmıştır. GARCH modellerinin çözümleri için olabilir-lik artırma (MLE) temel alınmıştır. Literatürden farklı olarak, MLE'denoluşan problem BHHH algoritmaları yerine, SQP algoritmaları ile çözülmüş veAmerika'daki NEOS servis sağlayıcısındaki özel bilgisayarlarda testler yapılmıştır.Sonuçlarımız, temel fonskiyon değeri bakımından, ticari yazılım olan S+ dilininGARCH paketinden daha üstündür. Bu çalışmanın sonuçları, kısa zamanlıportföylerde kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, both Federal Reserve System (FED) and European CentralBank (ECB) abandoned direct market interventions and relied on communication as their main policy toolto affect exchange rates. This paper investigates the impacts ofofficials' statements (oral intervention) on the covariance of theEUR/USD and JPY/USD. Using generalized autoregressive conditionalheteroscedasticity (GARCH) model's diagonal vector error correction(DVEC) representation, we find that strengthening oral interventionsin US and Japan decrease while in Eurozone increase the covariancebetween EUR/USD and JPY/USD. Also reversely, weakening oralinterventions in US and Japan increase while in Eurozone decreasethe covariance. Since oral interventions are explanatory variablesof the conditional covariance structure of G3 currencies (USD, EURand JPY), ignoring oral interventions may cause errors in foreignexchange (forex) covariance forecasts. During the estimationprocedure, we use a different approach than the commonly practicedin the literature. We solve the resulting optimization problem frommaximum likelihood estimation (MLE) of DVEC model in two steps:first by genetic algorithm (GA) and then by sequential quadraticprogramming (SQP) algorithm. Furthermore, to land at a better localoptimal, the experiments are conducted in NEOS Servers. Comparing our results withthose of benchmark S+ GARCH module (a commercial software), we findthat our approach yields much higher objective value than thebenchmark does. Hence, we conclude that our computationalmethodology provides substantial improvement to in-sample forexcovariance forecasting.Our results have applications in portfolio management as well