Jane Addams: An alchemist synthesizing the identity of the immigrants in Hull House neighborhood (1889-1930)
Jane Addams: Hull House?a komşu göçmenlerin kimliğini sentezleyen bir simyacı (1889-1930)
- Tez No: 235136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDWARD P. KOHN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yerleşim Evi Hareketi, Amerika'nın İlerlemeci döneminde, yerel düzeyde sosyal yardımlaşma reformuna duyulan ihtiyaçtan ortaya çıktı. Genellikle yüksek eğitime sahip olan bu yenilikçi kesim, büyük şehirlerin kırsal alanlarına taşınmayı, toplumun alt tabakasından insanlara komşu olup, önayak oldukları sosyal ve kültürel programlar sayesinde halkın kişisel gelişimi için imkan yaratmayı kendisine amaç edindi. Bu tezin kapsamı, Jane Addams ve Ellen Gates Starr tarafından 1889'da Chicago'da kurulmuş olan ?Hull House? ile sınırlandırılmıştır. Tezin temel konusu ise Hull House ile etrafındaki göçmen nüfus arasındaki ilişkinin doğası üzerine bir tartışmaya indirgenmiştir. Bu tarz bir tematik yoğunlaşma ile bu tez bir yerleşim evinin göçmenlerin Amerikan toplumuna dahil olma sürecinde oynadığı rolün incelenmesini hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The settlement house movement was an outcome of the necessity for social welfare reform at the local level during the Progressive era. Mostly college educated reformers, these innovative minds aimed at moving to the slums of the great cities, neighboring the lower strata of the society, and therefore providing them the opportunity for personal development through social and cultural programs they initiated. The scope of this thesis is confined to Hull House, founded in 1889, by Jane Addams and Ellen Gates Starr in Chicago. The major concern of the thesis is narrowed down to a discussion on the nature of the relationship between Hull House and the immigrants in the neighborhood. Through such a thematic concentration, the thesis aims to explore the role of a settlement house in the incorporation of immigrants to the society.