The role of Alvise Gritti within the Ottoman politics in the context of the 'Hungarian question' (1526-1534)
'Macaristan meselesi' bağlamında Alvise Gritti'nin Osmanlı siyaseti içerisindeki rolü
  1. Tez No: 235135
  2. Yazar: ELVİN OTMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KALPAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Alvise Gritti on altıncı yüzyıl Osmanlı ve Avrupa tarihinde görülen en ilgi çekici ve renkli karakterlerinden biridir. İstanbul doğumlu bir Venedikli olan Alvise Gritti, 1523 yılında Venedik Doçu seçilen Andrea Gritti'nin gayr-ı Müslim bir Osmanlı kadınından olma oğludur. Venedik yasalarına göre gayr-ı meşru çocuk kabul edilmesinden dolayı Venedik siyasetine katılma hakkından mahrum bırakılmıştır. Venedik'te bulamadığı siyasi kariyer fırsatını, ticaret yapmak için geldiği ve aynı zamanda doğum yeri olan İstanbul'da bulmuş; Osmanlı Sultanı ve diğer Avrupa Devletleri arasında arabuluculuk yapmış ve dönemin en önemli siyasi sorunlarından biri olarak değerlendirilen ?Macaristan Meselesi?nde önemli görevler üstlenmiştir.viBu tez çalışması Alvise Gritti'nin hayatı ve Osmanlı siyaseti içinde üstlendiği rolleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, dönemin genel siyasal yapısının yanı sıra çoğunlukla dönemin Venedik kaynaklarının ışığında, Alvise Gritti'nin aile yapısı, kişiliği ve İstanbul'da sahip olduğu geniş ticari ve siyasi bağlantıları tartışılmış ve Gritti'nin ?Macaristan Meselesi? kapsamında üstlendiği görevler incelenmiştir.Tez, Alvise Gritti'nin dönemin çok yönlü insan tipolojisinin güzel bir örneği olduğu, mevcut siyasal sistem sayesinde yükseldiği ve kazanımlarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya başlayınca da yine kendisini yükselten sistem tarafından alaşağı edildiği sonucuna varmıştır. Bu sebeple, Gritti'in yaşamının ve siyasi rollerinin incelenmesinin hem Osmanlı tarihinde eşine ender rastlanan bir figürün açığa çıkarılması hem de dönemin siyasal yapısının ve diplomatik ilişkilerinin daha iyi anlaşılması bakımından önemli ve gerekli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Alvise Gritti is one of the most interesting and vivid characters appeared in both Ottoman and European history of the sixteenth century. As an Istanbul-born Venetian, Gritti was the son of Andrea Gritti, the Doge of Venice elected in 1523, from a non-Muslim Ottoman woman. Since he was accepted as illegitimate according to the Venetian law, he was deprived from the right of participation into the Venetian politics. He found the opportunity of having a political carrier in Istanbul, his birth place, where he had come to engage in commerce; mediated between the Ottoman sultan and the European states; and undertook important tasks in the ?Hungarian Question?, which was considered as one of the most important political problems of the period.ivThis thesis intends to peruse the life and the roles of Alvise Gritti within the Ottoman politics. In this context, besides the political conjuncture of the period, the family, the personality, and the extensive commercial and political networks of Alvise Gritti and the tasks that he undertook as part of the ?Hungarian Question? mainly by light of the Venetian sources.The thesis reaches the conclusion that Alvise Gritti is one of the ?versatile personalities? of his time; he advanced through the present political system and deposed by the same system whenever he started to use it for his benefits. Thus, it was deduced that the examination of the life of Gritti and his political roles is important and necessary not only to reveal a figure rarely appeared in the Ottoman history but also to understand the general political structure and the diplomatic relations of the period more clearly.