Farklı dozlarda fosfor gübrelemesinin çemende (trigonella foenum greucum L.) bazı önemli tarımsal özellikler etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 2620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET l7 Çukurova Bölgesinde Çemen' de (Trigonella foneua /tarımsal graecum L. ) fosfor uygulamasının bazı önemli özelliklere etkisini incelemek üzere ele alman bu araştırma; 1986-87 yılında ç. ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü deneme alnımda yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulan bu araştırmada 0-3-6-9 kg/da Fsaos dozları uygulanmıştır. Araştırmada yaş ot verimi, kuru ot verimi Tohum verim ve Bin ane ağırlığı yönünden uygulanan fosfor dozları arasında önemli farkın olmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte en yüksek ot verimi 3 kg/da PseOs uygulamasından, en yüksek tohum verimi ise 6 kg/da Ps:0s uygulamasından elde edilmiştir. Bu araştırmada çemen' de (Trigonella foneun graecum L. ) yaş ot verimi ile kuru ot verimi, dane » verimi ve bin «jane ağırlığı arasında önemsiz bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
18 SUMMARY This experiment was conducted at the experimental area of the Field Crops department of University of Çukurova, Faculty of Agriculture during the winter season of 1986/87 to show the effect of phosphorus (F?0 ) on the important characteristics of the fenereek (Trigonella foenum-graecum Ti.). In this experiment 3 different doses of phqsphours (3-6-9 kg/da Po0r) were utilized and the experiment consisted of (rhandomized block desing with 3 replications. According to the experimental results, the effects of different P?0 doses on plant characteristics such as fresh yield, air-dry forage yield, seed yield and 1000-seed weight were not significant weight under the experimental conditions. However The highest forage and the seed yields were obtained from 3 kg/da and 6 kg/da P?Cv applications, respectively. The correlations between the plant characteristics of fenugreek (Trigonella foenum-graecum T..^ in this experiment were not significant between fresh-and dry forage yield; and between seed yield and 1000-seed welight, respectively.