Murder in Salonika, 1876: a tale of apostasy turned into and international crisis
Selanik'te cinayet, 1876: Uluslararası krize dönüşen bir ihtida hikayesi
- Tez No: 235137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVGENİ RADUSHEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı Selanik Vakası'nı (Mayıs, 1876) betimlemek ve bufazlasıyla siyasallaştırılan mikro olayı 19. yüzyıl Osmanlı tarihi çerçevesindeanaliz etmektir. Bu çalışma olayın kendisini, sonrasında ortaya çıkan sosyal vesiyasi sonuçlarını ayrıntılı bir biçimde kapsayacaktır.Selanik Vakası, bir Bulgar kızının ihtida etmek istemesi üzerineHıristiyanlar tarafından kaçırılması sonucu oluşan Müslüman halk öfkesinin birtezahürüdür ve bunu takib eden toplu gösteriler bir Müslüman güruhunun 6 Mayıs1876 tarihinde, Fransız ve Alman konsoloslarını öldürmesi ile sonuçlanmıştır. Buçifte suçun sorumlusu olarak gördükleri Bab-ı Ali ile Büyük Güçler arasındakimürekkep savaşı bu vakanın sonuçlarındandır.Tarihin bu ihmal edilmiş veya yanlış anlatılmış perdesinin detaylı ve titizbir izahı aracılığıyla bu tez, bakir kalmış bir alana ışık tutmayı ve bu sayedeOsmanlı Balkan tarihi yazımına ve cemaatler arası ilişkiler tartışmalarına katkıdabulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The intent of this thesis is to narrate the Salonika Incident of May 1876and analyze this highly politicized micro case within the framework of the 19thcentury Ottoman history. In the scope of this work, the event itself and itsaftermath will be covered in detail.The Salonika Incident was a Muslim public outrage caused by thekidnapping of a Bulgarian girl by Christians based on the reason that she wantedto embrace Islam, and the following public displays resulted in the murder ofFrench and German consuls by a Muslim mob at May 6, 1876. The war of penand ink between the Sublime Porte and the Great Powers that held the firstaccountable for the double crime was the consequence of this incident.Through a detailed and meticulous account of this neglected and falselytold episode of history, this thesis aims casting light on a virgin issue, therefore tocontribute to the literature on the Ottoman Balkan History and inter-communalrelations.