Two amateur female detectives in the mysteries of Udolpho and the murder at the vicarage
Udolpho'nun sırları ve ölüm çığlığı'ndaki iki amatör kadın dedektif
- Tez No: 980999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARPİNE MIZIKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Emily St Aubert'in ilk İngiliz kadın amatör dedektif olarak kabul edilebileceği argümanını kanıtlamak için Ann Radcliffe'in Udolpho'nun Sırları romanından Emily St Aubert ve Agatha Christie'nin Ölüm Çığlığı romanından Jane Marple adlı iki amatör kadın dedektifi karşılaştırmaktadır; Jane Marple ise kurgusal ünlü bir amatör kadın dedektif olarak argümanımı güçlendirmek için bir referans noktası görevi görmektedir. Ayrıca, bu çalışma romanlardaki feminist alt tonları yakından okuma yoluyla ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Amacım, iki kadın amatör dedektif figürünü feminist bir bakış açısıyla analiz etmek ve soruşturma yetenekleri arasındaki benzerlikleri vurgulamaktır. Emily St Aubert ve Jane Marple, ataerkil bir toplumda cinsiyetlerinden kaynaklanan dezavantajların üstesinden gelmek için zekâlarını, yaratıcılıklarını ve kendilerine sunulan araçları kullanırlar. Her iki amatör kadın dedektif de, dedektiflik faaliyetlerini evcimenlik kültünün erdemlerine dayanan bir kadınlık maskesiyle gizlerler. Kadınlık bir maskeli balo gibi tasvir edilir ve ataerkil toplumun erkeksi olarak gördüğü özellikleri gizlemek için kullanılır. Bu nedenle, aldatıcı bir şekilde zararsız olarak algılanmak için kadınlık hakkındaki basmakalıp önyargıları kullanırlar. Tedirgin yaşlı bir bekâr kadın kılığına bürünen Jane Marple, fark edilmeden ve engellenmeden vakaları inceleyebilir. Nazik tutumu ve meraklı bir bekâr kadın olarak basmakalıp tasviri, gerçek amacını ve gizli niyetlerini gizlemek için bir maskedir. Benzer şekilde, Emily de korumasız, başı dertte olan bir genç kız olarak algılandığı ve bu yüzden bir tehdit olarak görülmediği için küçümsenir. Her iki kadın da cinsiyetleri, yaşları ve sosyal konumları nedeniyle küçümsenirler. Dedektif olarak, gerçeği mantık yürütme ile ortaya çıkarmayı ve bilgiyi bir güç kaynağı olarak kullanmayı amaçladıklarında yıkıcı feminist figürlere dönüşürler.
Özet (Çeviri)
This study compares two amateur female detectives: Emily St Aubert from Ann Radcliffe's The Mysteries of Udolpho and Jane Marple from Agatha Christie's The Murder at the Vicarage to prove my argument that Emily St Aubert can be considered the first English female amateur detective, while Jane Marple, as a fictional famous amateur female detective, acts as a reference point to strengthen my argument. In addition, the study aims to reveal the feminist undertones in the novels through close reading. My intention is to analyse the two female amateur detective figures from a feminist perspective and emphasize the similarities between their investigative abilities. Emily St Aubert and Jane Marple use their intellect, ingenuity and tools available to them to overcome disadvantages due to their gender in a patriarchal society. Both amateur female detectives conceal their detective activities with a mask of femininity based on the virtues of the cult of domesticity. Femininity is portrayed as a masquerade and used to conceal what patriarchal society considers to be masculine traits. So, they utilise the stereotypical prejudices about femininity to be perceived as deceptively harmless. Jane Marple, with the façade of a dithery elderly spinster, can investigate cases unnoticed and unobstructed. Her gentle demeanour and stereotypical portrayal of a nosy spinster is a mask to hide her true purpose and ulterior intentions. Similarly, Emily is underestimated because she is perceived as a young damsel in distress with no protection; therefore, she is not seen as a threat. Both women are underestimated due to their gender, age and social position. As detectives, they become subversive feminist figures when they aim to uncover the truth through reason and use knowledge as a source of power.