Diğer müçtehitlerle farklılıkları bağlamında Ebû Hanife'nin içtihat mantığı
Abû Hanîfah?s logic of ijtihad in the context of differentiations from other mujtahids
- Tez No: 235174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİT AYENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
?Diğer Müçtehitlerle Farklılıkları Bağlamında Ebû Hanife'nin İçtihat Mantığı? isimli tezimizde, Hanefî fıkhının kurucusu ve İslâm Hukuk doktrinini şekillendiren baş mimarlardan birisi olan Ebû Hanife'yi diğer müçtehitlerden farklı kılan içtihatları ve bu içtihatlardaki mantığı ele alınmaktadır.Bu bağlamda tezimiz, ?Ebû Hanife'nin Hukuk Mantığını Oluşturan Etkenler? ve ?Ebû Hanife'nin Hukuk Mantığına Yansıyan Genel İlkeler? olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Ebû Hanife'nin düşünce yapısını, dolayısıyla da hukuk mantığını şekillendiren fizîkî ve sosyo-kültürel çevreyi inceledik.İkinci bölümde ise, Ebû Hanife'yi diğer müçtehitlerden ayıran içtihatları ve bu içtihatlarda etkili olan genel ilkeleri ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In our thesis entitled ?Abû Hanîfah?s Logic of ijtihad in the Context of Differentiations from Other Mujtahids?, the individual reasonings of Abû Hanîfah, who is the founder of the Hanafite School of Law and one of the arch-molders of Islamic jurisprudence, that differ from those of other Muslim jurists have been evaluated.Based on this thesis, our work is composed of two sections: (a) The Factors Forming Abû Hanîfah?s Logic of Law?, and (b) General Principles Reflected on Abû Hanîfah?s Logic of Law?.In the first chapter, the cognitive structure of Abû Hanîfah, and, thus the physical and socio-cultural environment shaping Abû Hanîfah?s logic of law will be analyzed.In the second chapter, the individual reasonings of Abû Hanîfah that set him apart from other jurists, and general codes effective in these individual reasonings will be laid bare.