Sınıf öğretmenlerinin anne ? baba eğitimi konusuna ilişkin yeterlik düzeylerinin belirlenmesi
Determining the primary school teacher?s proficiency level on the issue of parent education
  1. Tez No: 235179
  2. Yazar: ÇAĞLAR GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın temel amacı sınıf öğretmenlerinin anne baba eğitimi konusuna ilişkin yeterlik düzeylerini belirleyebilmektir. Bu amaç çerçevesinde 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Çanakkale, Denizli ve Aydın illerinde görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir.Öğretmenlerin kişisel bilgilerinin sorulduğu I. Bölüm ve anne baba eğitimi konusuna ilişkin yeterlik düzeylerinin belirlenmesi ile ilgili olan 26 maddelik II. Bölümden oluşan anket ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde cinsiyet, hizmet öncesi eğitim alma durumu ve hizmet içi eğitim alma durumuna göre farkın anlamlılığı t testi; görev yapılan iller, eğitim durumu, kıdem ve ebeveyn olma durumuna göre farkın anlamlılığı varyans analizi yöntemleri ile analiz edilmiştirAraştırmaya katılan öğretmenlerin büyük bir bölümünün anne-baba eğitimi konusunda yeterli düzeyde hizmet içi eğitim almadıkları, anne-baba eğitimi konusuna ilişkin olarak konferans/seminerlere katılım düzeylerinin yeterli olmadığı, anne-baba eğitimi konusuna ilişkin sunulan hizmet içi eğitim etkinliklerine çok az katıldıkları, anne- baba eğitimini konu alan yayınları bazen takip ettikleri, anne-baba eğitimi alanında yapılan; Anne-Çocuk Eğitimi Programı (AÇEP), Okul Öncesi Veli-Çocuk Eğitimi Programı (OVÇEP) ve okul aile birliklerinin yaptığı çalışmaları bazen takip ettikleri belirlenmiştir.Öğretmenlerin meslektaşlarıyla sık sık anne-baba eğitimi konusuna ilişkin bilgi alışverişinde bulundukları, ebeveynleri; çocukla iletişim, etkili çalışma becerileri, serbest zaman etkinlikleri, motivasyon, sınav kaygısı konularında bilgilendirmek için toplantıları seyrek şekilde düzenledikleri ortaya çıkmıştır.Araştırmaya katılan öğretmenlerin, anne-baba eğitimi çalışmalarının her zaman anne-baba-çocuk ilişkisine olumlu yönde katkı sağladığını savundukları, anne-baba eğitimi çalışmalarının her zaman çocuğun akademik başarısına olumlu katkı sağladığını düşündükleri, anne-baba eğitimi çalışmalarıyla; okulun ve anne-babanın çocuk üzerindeki beklentilerinin uzlaştırılabileceğine inandıkları, anne-babalarda davranış değişikliği meydana getirmenin uzun vadeli ve sabır gerektiren bir süreç olduğunu düşündükleri, ebeveynlerin, çocukları üzerindeki beklentilerinin, çocuğun ilgi, yetenek ve olgunluk düzeyine uygun olmasında anne-baba eğitimi çalışmalarının olumlu katkısı olacağına inandıkları, anne-baba eğitimi çalışmalarıyla çocuğa yönelik şiddet eğiliminin azaltılabileceğine inandıkları, anne-baba eğitimi çalışmalarıyla, ebeveynlerin çocuğun cinsellikle ilgili sorularına basit, anlaşılır ve tatmin edici yanıtlar verme davranışlarının artacağına inandıkları, özellikle ergenlik dönemi başlangıcında yaşanan çocuk-ebeveyn çatışmalarının anne-baba eğitimi çalışmalarıyla azaltılabileceğine inandıkları, anne-babalara yönelik verilen eğitim sayesinde kariyer planlama konusunda çocuklarına daha esnek davranabildiklerine inandıkları, Türkiye'de yapılan anne-baba eğitimi çalışmalarını yetersiz buldukları şeklinde bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research?s aim is to determine the level of primary scholl teacher?s proficiency level on the issue of parents education. The sample of the study is the primary scholl teacers who works in Çanakkale, Denizli and Aydın during 2007-2008 education period. The datas were gathered with the help of a questionnaire with 26 questions and her two parts: The part I in which the teachers were asked personal questions and the part II in which it was tried to determine the proficiency level about parent education. During the analysis of the datas according to gender, education before service and education inservice with T test and the understanding diffence were analyzied according to the cities in which they are working, education , seniority , parenthood with the varience analysis method.Most of the teachers who attended this research haven?t taken enough inservice education about parent education, the level of participating to conferences on the issue of parents education is low, the participating rate of care education activities is insufficent, they sometimes follow the broadcasts about parents education, firsty education, guardian-child education program (OVÇEP) and the works of school-family unities.They often share information with their colleques about parents education but they rarely arrange meetings in order to inform parents on connecting with children , effective studying skills, free time activies, motivation and the exam anxiety.They advocate parents education works always have positive effect on father-mother-child relationship.They think parents education works always contribute positively child?s academic success.They believe that; with these parents education works, the expectations of school and parents on children can be reconciled.They think, it is a long time duration and needs patience to make changes on parent?s behaviours. They also believe that parents education works positively contributes to parents expectation changes, according to child?s interests, skills and maturity level.With parents education works, parents give much more simple, comprehensible and satisfiying answers to children?s questions about sexuality.They believe that the conflictions between parents and children can be reduced especially at the beginning of adolescence.They believe that; by the sake of given education, parents behave more flexible to their children about carrier planning.The findings show that the parents education works are insufficent in Turkey.