Turizmde havaalanlarının önemi ve havaalanlarında yaşanan temel problemler: Kapı ataması problemi ve Atatürk Hava Limanı dış hatlar terminali uygulaması
Importance of airports at tourism and problems faced at airports: Gate assignment problem at Atatürk Airport International Terminal
- Tez No: 235199
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Ulaşım, Tourism, Transportation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Turizm endüstrisinin en önemli bileşenlerinden hava ulaştırması, karmaşık pek çok sistemi içinde barındırmaktadır. Bu sistemlerden biri de havaalanlarıdır. Uçuş operasyonlarının gerek hava gerekse kara tarafının kontrol ve işleyişinden sorumlu havaalanlarında uçakların uygun kapılara(gate) atanması, kapasiteye bağlı gecikme problemlerinin önüne geçilmesinde önem taşımaktadır. Bu çalışmada Atatürk Hava Limanı(AHL) dış hatlar terminali için uçakların uygun kapılara atanması durumu ele alınmıştır. Söz konusu problem matematiksel programlama araçlarıyla ifade edilmiş olup çözüm için Lindo programı kullanılmıştır. Etkin bir havaalanı apron yönetimi ve kapı ataması için başlangıç niteliğinde olan bu çalışmada mevcut kapılara uygun tipte uçakların yerleşimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Air transportation,the most important component of tourism industry, is a composition of lots of complex systems. One of the system of this composition is airport. Airports , as responsible from flight operations for both airside and landside, involves gate assignment problems in order to get rid off delays related lack of capacity. In this study main goal is locate aircrafts to appropriate gates at İstanbu Atatürk Airport(AHL) international departure. problem is modeled using mathematical programming tools. Solution investigated at Lindo. As a starting point for efficient gate assigment, study has optimum result while locate each aircraft to appropriate gates.