Özel ilköğretim okullarındaki halkla ilişkiler uygulamalarının değerlendirilmesi ve İstanbul Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu'nda bir uygulama örneği
An evoluation of the public relations applications in private primary schools and a sample of exercise in the private Bilfen Çamlıca Primary School
- Tez No: 235198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bir ülkenin kalkınması ve geleceği için en önemli konu, vatandaşların niteliklieğitimidir. Devlet okullarındaki finansman yetersizliği ve öğrenci fazlalığındankaynaklanan sorunlar, eğitimin kalitesini düşürmekte; özel okullara gereksinimiartırmaktadır. Özel okullar da, eğitim sektöründe sağlam bir yer edinmek verekabet ortamında başarılı olmak için Halkla İlişkiler disiplinindenyararlanmalıdır.Bu araştırma ile özel ilköğretim okullarındaki Halkla İlişkiler uygulamalarının,İstanbul Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu çalışma kümesi seçilerekdeğerlendirilmesi amaçlanmıştır.Tarama modelindeki araştırma, 2008-2009 öğretim yılı bahar döneminde,İstanbul Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu'nda görev yapan, 11'i yönetici186 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiş; çalışma kümesinin %64,51'indenkullanılabilir veri elde edilmiştir. Araştırma verileri, Hopper (1993) tarafındangeliştirilen, Kılıç (2006) tarafından uyarlanan, 48 soruluk anket formu iletoplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzde, standart sapmaistatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. .05 anlamlılık düzeyinin kullanıldığıaraştırmada çözümlemeler, ?SPSS 12.0 for Windows? paket programı ilegerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda, okul sistemi içindeki herkesin Halkla İlişkileretkinliklerine katıldığı; Halkla İlişkiler Birimi için, alt yapısı güçlü, yeterli sayıdainsan kaynağı görevlendirildiği; onlara kaliteli ve profesyonel gelişim fırsatısunulduğu belirlenmiştir.Okul, anketlerden, kamuoyu araştırmalarından yararlanmakta; hedef kitle ileiletişimde mektup, telefon ve internetten sıklıkla yararlanılmaktadır. Okulun yerelmedya ile dürüst ve güçlü bir ilişkisi vardır. Halkla İlişkiler planı, öğrenci vehedef kitle ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yenilenmekte; sürekli ve sistemlideğerlendirme yapılmaktadır.Okulun etkili bir Halkla İlişkiler'i vardır; ancak diğer okullarla iletişimgüçlendirilmeli ve hizmet içi eğitimler artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The most important subject for a country?s future and it?s development, isthe qualified education of it?s citizens. The problems like lack of financial powerand the excess number of the required students in the goverment schools,lowers the quality of education and increases the need of private schools.Private schools need to have Public Relations dicipline to have a properpeputation in the educational sector and to have a success in the competetiveenvironment among other private schools.With this search, it is aimed to evaluation the Public Relations aplications inthe private schools by choosing a studying group in Private Bilfen ÇamlıcaPrimary School.The search in the survey model was performed on 186 teachers, of which11 have been managers, who has been working in İstanbul Private BilfenÇamlıca Primary School in the 2008-2009 educational year spring. Useful datashave been available around the percentage of 64,51 % among all studyinggroups. Search datas were collected with the help of aninquiry form whichconsists of 48 questions was developed by Hopper (1993) and later transcribedby Kılıç (2006). Frequency, percentage and standart deviation statisticaltechniques were used in data analysis..05 level of significant was used in statictical analyses of research,analysing was realized using ?SPSS 12.0 for Windows? programme.In the result of the search, it was clearly understood that everyone in theschool were participated in the Public Relations aplications; enough number ofpeople who has an strong background for being in charge of Public RelationsDepartment were chosen; they were served with a quality and Professionaldevelopment chances.The school has been using inquiries, public opinion searches also incommunicating with the target audience it uses mails, telephones and internet.The school has also sincere and strong relations with the regional media. PublicRelations plan has been renewed in a way that students and target audienceneeds were all covered and continuous and sistematic analyses have also beenmade.The school has an effective Public Relations; but the relations with otherschools are need to be enhanced and the trainings for personnel given throughthe school should be increased.