Pazarlama faaliyetleri içinde fuarlar: Endüstri kuruluşlarının fuarlara yönelik tutumları ve madencilik sektöründe uygulama
Trade fairs in marketing and attitudes of industrial coprporation towards trade fairs: A study on mining industry
- Tez No: 235200
- Danışmanlar: PROF. DR. M.NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Küreselleşme, gelişen teknoloji ve iletişim alanındaki ilerlemeler rekabeti arttırmakta ve ülkeleri birbirine yaklaştırmaktadır. İşletmeler büyümek ve gelişmek adına pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermek zorundadırlar.Fuarlar, üreticilerin ve tüketicilerin belirli bir zaman ve mekan içerisinde buluştukları, katılımcılara doğrudan ve etkili bir şekilde bilgi sağlayan, hem satış hem de tanıtım açısından kazanımların elde edildiği, yüz yüze bağlantının yapıldığı, ilişki oluşturulan, firmaların stratejik planlarına ışık tutan, bilgi toplamalarına ve araştırma yapmalarına olanak sağlayan son derece önemli tutundurma araçlarıdır.Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de, fuarlardan sağlanan faydaların artışına paralel olarak, fuarlara verilen önem günden güne artmakta; fuarların etkin bir pazarlama aracı olarak benimsenmesi ve fuarlara katılım oranı yükselmektedir.Bu araştırmada, Türkiye'de fuarların, işletmelerin pazarlama faaliyetleri içindeki yerinin belirlenmesi; fuarcılığı etkin bir pazarlama aracı olarak kullanan işletmelerin sağladığı faydalar çerçevesinde, fuarların artan öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır.Bu çalışmada sırasıyla, tutundurma kavramın, fuarların tarihsel gelişimi, fuar türleri, fuarların önemi, fuar katılımcı ve ziyaretçilerinin özellikleri ve fuarların tutundurma içerisindeki yerinden bahsedilmektedir. Bunları takiben araştırmanın konusu olan maden sektörünün alt dalı olan mermer ve doğal taş sektöründen ve bu sektörde fuarlardan bahsedilmiştir. Son bölümde ise, fuarların işletmelere sağladığı fayda ve kazanımlara ilişkin firmaların tutumlarının ölçülmesi, pazarlama stratejileri arasında önemli bir noktada yer alan fuarcılığa yönelik bakış açılarının ortaya konması ve fuarların artan önemini gözler önüne sermek amacıyla İzmir Marble 2009 fuarlarına katılan firmalara yapılan anket çalışmalarının analiz ve sonuçlarına yer verilmiştir.Sonuç olarak da Türkiye'de de dünyadaki gelişmelere paralel olarak fuarlara verilen önem ve fuarcılık sektörünün gelişimi ile düzenlenen fuarlara yönelik firma ilgileri ve bir pazarlama etkinliği olarak fuarların gördüğü ilgi düzeyi ortaya konmaya çalışılmıştır. Büyüklükleri, bütçeleri ve diğer özelliklerine bakılmaksızın tüm işletmeler tarafından fuarlara verilen önemin ve fuarların bir pazarlama aracı olarak kullanılmaya başlanma oranının her geçen gün artmakta olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Improvements in communication and technology and due to globalization effect; competition increases and the world become flatter. Due to these facts companies should have to focus on their marketing tools in order to develop and become successful.Trade fairs (or exhibitions) are very important marketing tools in which takes places in a specific time and place. They bring producers and consumers, where exhibitors can interact to participants face to face, make sales, promotion and advertising, create relationships, plan their strategies, collect information and make research.Parallel to the developments around the world, trade show industry and the usage rate of trade fairs in Turkey has been improved a lot in the past years, and it became one of the most effective marketing tools.This research paper tries to find out the importance of trade fairs from the point view of companies and to find out the position of trade fairs in marketing in Turkey.In the research paper, respectively these topics are mentioned, marketing approach and promotion, evolution of trade fairs and trade fair types, kinds of exhibitors and participants and the position of trade fairs in marketing mix. Next section talks about the marble industry and trade fairs in this industry. Last part of the paper is about measuring and examining the perception of companies to trade fairs and their opinions on the importance of trade fairs. This part is supported by a survey, which was applied to İzmir Marble 2009 trade show participants.As a result in Turkey trade fair industry and perspective of companies to trade fairs are improving and each day number of participants and number of trade fairs are increasing. Companies, either small sized or big, either have high budgets or not, are becoming aware of the fact that trade fairs are very important marketing tools and the use of this effective tool is becoming more efficient and increasing rapidly.