Özel ve kamu hastanelerinin organizasyon yapılarının karşılaştırılması
Comparison of public and private hospitals in terms of organizational structure
- Tez No: 235208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kökeni itibarıyla tarihin en eski organizasyonları olan hastaneler; yapısal, teknolojik ve çevresel özellikleri nedeniyle en yüksek uzmanlaşmaya sahip birer örgüt ve toplumsal örgütlerin en eski örneklerinden birini oluştururlar. Hastanelerin diğer organizasyonların yanında daha önemli hale getiren bir takım özellikleri dolayısıyla modern yönetim anlayışı ile ele alınması ve yönetilmesi gerekmektedir.Organizasyon yapıları açısından karşılaştırıldığında özel hastaneler, yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir. Yasal açıdan hastanenin bütün faaliyetlerinden sorumlu olan yönetim kurulu, yürütme yetkisini mesul müdüre devretmiştir. Mesul müdürün altında fonksiyon esasına göre tıp hizmetleri, yardımcı tıp hizmetleri, hemşirelik hizmetleri ve mali destek hizmetleri yer almaktadır. Kamu hastanelerinde ise, en üst idari organ başhekimliktir. Başhekimlik makamı hastanedeki tüm faaliyetlerin yürütülmesinden sorumludur. Ancak başhekim hemşirelik hizmetlerini, başhemşireye, yardımcı tıp hizmetlerini; sorumlu uzmana, mali ve destek hizmetlerini hastane müdürüne sorumluluk kendisinde kalmak şartıyla yetkisinin bir kısmını devretmiştir.Organizasyon yapıları açısından karşılaştırıldığında özel hastanelerin kamu hastanelerine göre daha etkin olduğu söylenebilir. Kamu hastanelerinin organizasyon yapıları açısından karşılaştırıldığında daha az etkin olması çeşitli sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu sorunlar içinde ülkemizdeki kamuya ait hastanelerinin organizasyonunda aşırı merkeziyetçilik, hizmet-içi eğitimin yetersizliği, mevzuatın eski ve dağınık olması, başhekimliğin yönetim alanın genişliği ve hastanelerin politikacıların aracı haline gelmesi gibi sorunlar en önemlileridir. Bunun için kamu hastanelerinde, âdem-i merkeziyetçi yapının uygulanması, yeterli hizmet-içi eğitimin verilmesi, mevzuatın sadeleştirilmesi, başhekimliğin yetkilerinin kısıtlanması ve merkezi hükümetten bağımsızlaştırılması gerekmektedir. Bu sorunların çözümünü kolaylaştırmak için, özel hastanelerde uygulanan modern yönetim anlayışından yararlanmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Hospitals, the oldest organizations of the history in terms of their origin ,forms one of the oldest examples of social organizations that have highest specialization due to their structural, technological and environmental features.They must be handled and managed with the understanding of modern management because of the characteristics making them more important compared to other organizations.When compared in terms of their organizations, private hospitals are run by a management board. Management board, responsible for all proceedings legally, has assigned all authority to a responsible hospital manager.There are medical services, supportive medical services, nursing organizations and financial and supportive organizations under the responsibility of hospital manager.As for public hospitals, the highest administrative body is head doctor.This position of authority is responsible for all kind of actions carried out at hospitals.But head doctor has assigned some of the responsibility to head nurse, medical expert and hospital manager on condition of having final responsibility.When compared in terms of organizational structures, private hospitals could be said to be more effective.Why public hospitals are less effective can be attributed to several reasons;the most important of them are overcentralist management applications,inadequency of organizational education,old and disorganized regulations, wide range of management applications of head doctor and power of politicians on hospital managementTherefor ,hospitals should be independent, adequate organizational education should be given,regulations must be cleared, the authority of head doctor should be restricted.In order to make these problems?solution easy,it is possible to benefit from modern understanding of private hospital administrations.