Günümüz Anadolu Aleviliği içerisinde tezahür etmiş ateist ve İslam dışı söylemler
Atheistic and non-İslamic ideas manifested within contemporary Anatolian Alevism
- Tez No: 235207
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BÜYÜKKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüz Anadolu Aleviliği İçerisinde Tezahür Etmiş Ateist ve İslam Dışı Söylemler? başlıklı bu tez çalışması bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Anadolu Aleviliğinin kısa tarihçesi ve Anadolu Aleviliğinde farklı tanımsal yönelişler hakkında bilgi verilmiştir.Birinci Bölüm'de, günümüz Anadolu Aleviliği içerisinde tezahür etmiş ateist ve İslam dışı söylemlere kaynak gösterilen kültürel ve felsefi unsurlar üzerinde durulmuştur. Alevilik üzerine yaptıkları çalışmalarıyla tanınmış olan ve eserleri çok okunan akademisyen, yazar ve kanaat önderlerinin kimi zaman birbiriyle çelişen, kimi zaman ise uzlaşan farklı görüş ve düşünceleri bu bölümde aktarılmıştır.İkinci Bölüm'de ise günümüz Anadolu Aleviliği içerisinde tezahür etmiş ateist ve İslam dışı söylemlere cevap teşkil eden Aleviliğin sözlü ve yazılı kaynaklarındaki İslami ve kültürel unsurlar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled ?Atheistic and Non-Islamic Ideas Manifested within Contemporary Anatolian Alevism? consists of two chapters following an introduction which gives the brief history of Anatolian Alevism and outlines the different inclinations identifying this sect.The First Chapter presents the philosophical and cultural components that are often shown as proofs of atheistic and non-Islamic essence of Anatolian Alevism. These explanations are cited from the works of several most read authors. Some of them see the Alevism outside the fold of Islam for its non-Islamic origin, while others maintain its very Islamic nature though accepting some of its heterodox features.The Second Chapter demonstrates traditional Islamic components found in the cultural sources of Alevis, which form an argument against the atheistic, materialistic and non-Islamic ideas manifested by some authors within contemporary Anatolian Alevism.In the Conclusion, there is a summary of the findings of the study.