Ekonomik büyüme ve insani gelişme ilişkisine demografik yapının etkisi
The effect of demographic structure to relation between economic growth and human development
- Tez No: 235212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, ekonomik büyüme ve insani gelişme arasındaki bağlantıyı kurmaya yardım etmektedir. İnsani gelişme insan yaşamındaki iyileşmeler olarak tanımlanmaktadır. Ekonomik büyüme ve insani gelişme arasındaki ilişkileri bulmak için, çalışma iki yönlü ilişki düzeyine bakmaktadır. Birincisi ekonomik büyümenin insani gelişmeye etkisi, diğeri ise insani gelişmenin ekonomik büyümeye etkisidir. Aradaki ilişkinin anlamlandırılmasında ise çalışma ülkelerin nüfus yapısı bileşenlerini kullanmaktadır. Ekonomik büyüme ve insani gelişme arasındaki ilişkinin gücünü göstermesi açısından, özellikle doğurganlık oranı ve kadın eğitimi arasında güçlü pozitif bağ bulunmuştur. Nüfus büyüklüğü, nüfus artışı, doğurganlık oranı, şehirleşme ve göç nüfus yapısının bileşenleri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, aynı zamanda ekonomik gelişme çerçevesinde yaş dağılımındaki değişimlerin etkilerini gözlemlemektedir. Sahra Altı Afrikası, Doğu Asya, OECD, Güney Asya, Latin Amerika, Batı Avrupa gibi bazı bölgelerdeki nüfus değişimi ve ekonomik gelişme arasındaki ilişki incelenmektedir. Yüksek doğurganlık oranı, yüksek çocuk nüfusu ve aşırı şehirleşmenin ülke sosyo-ekonomik yapısını olumsuz etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper aims to present the links between economic growth and human development. Human development is defined as the improvement of the human condition. For explores the links between economic growth and human development, this paper identifying two chains, one from economic growth to human development, and the other, conversely, from human development to economic growth. For examines the significance of the relationships, this paper uses population structure of country. It finds that there exists a strong positive relationship between fertility and female education is especially important links determining the strength of the relationship between economic growth and human development. It uses population size, population growth, fertility rate, urbanization and migration as subjects of population structure. This paper also reviews evidence on the relevance of changes in age structure for economic growth. It examines the relationship between population change and economic development in particular regions of the world: Sub-Saharan Africa, East Asia, OECD, South Asia, Latin America and Western Europe. It finds high fertility rate, high proportion of children and high urbanization make negative effect on country?s socio-economical structure.