İllerin vergi tahsilat oranları ve belirleyicileri
The determinants of the rates of tax collection in Turkish cities
- Tez No: 235214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT HADİ AKDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Vergi, tarihten bu zamana kadar devletlerin devamı ve sürekliliği için vazgeçilemez bir gelir kaynağı olmuştur, olmaya da devam edecektir. Çünkü devletlerin vergi gibi bir kaynağından vazgeçmesi söz konusu olamaz. Dolayısıyla vergi tahsilâtı devlet için son derece önemlidir. İllerdeki vergi tahsilâtı oranları nedir? Bu oranlar üzerindeki politikanın etkisi ne olmuştur? Sağ siyasi partiler ve sol siyasi partilerle vergi Tahakkuk/GSYİH ve vergi Tahsilât/GSYİH arasındaki ilişki ne düzeydedir?Tezde yukarıdaki soruları cevaplamaya çalıştık ve Türkiye'de illerdeki Vergi Tahakkuku/GSYİH ve Vergi Tahsilâtı/GSYİH oranları ve bu Vergi Tahakkuku/GSYİH ve Vergi Tahsilâtı/GSYİH'i belirleyen nedenler üzerinde ve özellikle de siyasi partilerin vergi Tahakkuk/GSYİH ve vergi Tahsilât/GSYİH üzerindeki etkisi, ampirik olarak araştırılmış ve ilişkinin varlığı regresyonlarla kanıtlanmıştır. Sağ ve sol siyasi partilerin Vergi Tahakkuku/GSYİH ve vergi Tahsilâtı/GSYİH ile ilişkisi literatüre paralel ?sağ siyasi partiler azalış, sol siyasi partiler artış- olarak gerçekleşmiştir.Çalışmanın verileri genel olarak Türkiye İstatistik Kurumu'ndan ve ?www.belgenet.com'dan? elde edilmiştir. Elde edilen ham verilerin gerekli formatlara dönüşümü gerçekleştirilmiş ve Eviews programı ile ekonometrik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax has always been an indispensible source of income for the contiuation of states in history, and it will continue to do so. Because states? rejecting such sources as taxes is out of question. Therefore, tax collecting is very important for states. What are the tax revenue rates in cities? What has the impact of politics been on these rates? What is the level of relationship between rightist and leftist political parties and Tax Assessment Notice/GDP and Tax Collecting/GDP?We searched for answers to the questions above by studying, we demonstrated by empiricial regressions on studying the rates of Tax Assessment Notice/GDP and Tax Collecting/GDP in cities of Turkey and the reasons determining Tax Assessment Notice/GDP and Tax Collecting/GDP and especially the effects of political parties on Tax Assessment Notice/GDP and Tax Collecting/GDP. The relationship of rightist and leftist political parties with Tax Assessment Notice/GDP and Tax Collecting/GDP emerges as parallel to literatüre ?rightist political parties in decrease, leftist political parties increasing.The data used in this survey are acquired from Turkey Statistics Establishment and ?www.belgenet.com?. The data obtained were transformed into necessary formats and their econometric analysis was carried out with Eviews program.