Konaklama işletmelerinde reklam kampanyaları uygulamaları: Stratejik bir yaklaşım
The applications of advertising campaigns in accommodation enterprises: A strategic approach
  1. Tez No: 235264
  2. Yazar: ŞAFAK ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Turizm, Advertising, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Günümüzde turizm sektöründe hem ülkeler hemde turizm işletmeleri arasında çok yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Yaşanan rekabette pazar paylarını artırmak isteyen ülkeler ve turizm işletmeleri reklamdan sıklıkla yararlanmaktadırlar. Turistik tüketicilerin destinasyona ve turistik ürüne çekilmesinde önemli bir rolü bulunan reklamla ilgili akademik çalışmalar ve araştırmalarda genellikle reklamın turistik tüketiciler üzerindeki etkisi araştırılmış olup, konaklama işletmelerinin reklam kampanya sürecini nasıl ve ne şekilde gerçekleştirdiklerine yönelik çalışmalara fazla önem verilmemiştir.Reklam birçok faaliyeti kapsayan bir süreçtir. Kampanya sürecinde reklam araştırmaları, reklam planlaması, reklam uygulaması ve reklamın etkisinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Reklam kampanyalarında her bir aşamanın dikkatli ve ciddi şekilde ele alınması gerekmektedir Turizm sektörünün statik öğesini oluşturan ve turistin gittiği destinasyonda geceleme yapmalarına olanak sağlayan konaklama işletmeleride reklam kampanya sürecinde bütün aşamalara gereken önemi vermelidir.Konaklama işletmelerinde reklam kampanyaları uygulamaları: Stratejik bir yaklaşım adlı çalışmada Türkiye'de turizm sektöründe faaliyetlerini sürdüren beş yıldızlı konaklama işletmelerinin reklam kampanya sürecindeki tüm aşamaları nasıl gerçekleştirdiği, reklamın işletmeler açısından öneminin ne olduğu ve nasıl bir uygulama yaptıklarına ilişkin uygulama yapılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'de konaklama işletmelerinde reklamın durumu, sektörde görülen sorunlar ve daha etkin reklam kampanyaları için neler yapılabileceği hususlarına ilişkin öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is an intensive competition among both countries and tourism enterprises in tourism sector. During the competition, countries and tourism enterprises that desire to increase their market shares often use advertisement. In the academic studies and researches related to the advertisement that has crucial importance in attracting the tourists to the destination and touristic products, the general effects of advertisement on the touristic consumers and the way accommodation enterprises performed their advertising campaign wasn?t taken into consideration.Advertising is a process that includes various activities. During the process of advertisement, there are stages such as researches for advertisement, advertisement planning, advertisement application and the evaluation of the effects of the advertisement. Every stage in the advertisement campaigns should be dealt with utmost care and seriousness. In the accommodation enterprises which form static element of the tourism sector and enables the tourists accommodate should give necessary information to all these stages during the advertisement campaign process.The applications of advertising campaigns in accommodation enterprises:In the study named ?A Strategic Approach?, applications were executed related to how the ways five starred hotels in Turkey performed all the stages during their advertisement processes, the importance of the advertisement for the enterprises and what type of applications were carried by them were applied. As a result of the study, suggestions related to the position of advertisement in accommodation enterprises, the problems of the sector and the things can be executed for more effective advertisement campaigns were given.