Konaklama işletmelerinde reklam aracı olarak internetin kullanımı ve Ankara ili örneği
- Tez No: 144799
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Turizm, İşletme, Advertising, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
122 ÖZET 90'lı yıllarda bilgi teknolojisinde meydana gelen gelişmeler ile birlikte iletişim alanında da çeşitli değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişikliklerin meydana gelmesinde internet oldukça etkili olmuştur. Böylelikle artık internet, mal ve hizmet üreten işletmeler tarafından, iletişim alanı önde olmak üzere, gerçekleştirilen çeşitli faaliyetlerde kullanılır hale gelmeye başlamıştır. Temel olarak internet kullanımı ile birlikte iletişim, hızlı ve interaktif hale gelmiş; böylelikle de kullanımı günden güne yaygınlaşmaya başlamıştır. Çalışmada internetin özellikle iletişim teknolojisinde meydana getirmiş olduğu katkılar üzerinde durulacaktır. Bu çalışma kapsamında, öncelikle iletişim teknolojisindeki gelişmelerden en yaygın olanı olan internet ele alınacaktır. Buradan hareketle ayrıca, konaklama işletmelerinde internetin bir reklam aracı olarak kullanımı incelenecek ve çeşitli değerlendirmeler yapılacaktır. Ankara ilinde web sitesine sahip otellerin pazarlama müdürleri ile yürütülecek olan bu çalışmanın; örneklem kapsamındaki otellerin reklam aracı olarak internet kullanımlarını, çeşitli değişkenler ile ilişkilendirerek, bunlar arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla yapılması düşünülmektedir. Bu amaca yönelik olarak, 50 tane konaklama işletmesinin pazarlama müdürleri ile yüz yüze anket yapılmıştır. Anket; işletmeyi tanımlamaya, işletmenin internet ve reklam aracı olarak internet kullanım bilgilerini ortaya çıkarmaya yönelik sorulardan oluşmaktadır. Anket sonucunda elde edilen veriler, SPSS 10.0 (sosyal bilimler için istatistiksel paket program) yardımı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans analizi yöntemi, Pearson ki-kare testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
123 ABSTRACT In 90's by the developments in the information technology, some changes has also occured in the area of communication. Internet has much more effect in these changes. So then, in organizations internet was started to use within many activities, especially, in the area of communication. By the usage of internet, communication has become fast and interactive; in this manner, usage of internet started to be prevalent day to day. In the study, supplementations which are the results of communication technology will be examined. In the content of this study, internet, which is the more prevalent development especially in the communication area will be taken into consideration. With this aspect in the study, usage of an internet as an advertising medium in hospitality organizations will be examined and also various evaluations will be made. Study, which was conducted on the marketing managers of tfie hotels located in Ankara that has a web site, is performed in order to determine the usage of internet as an advertising medium among the sample hotels by associating with some variables. According to the aim, one-to-one surveys were applied on the 50 hotels' marketing managers. Survey includes the questions which were trying to identify the information about the organization, usage of the internet and internet as an advertising medium. Collected data which were obtained at the end of survey was analyzed by using SPSS 10.0 (statistical package for social science software). In data analysis; frequency analysis method, Pearson chi-square test and correlation analysis were used.