Konaklama işletmelerinde turist azlığı durumunda alternatif ürün ve hizmet geliştirme stratejilerinin etkisi: Nevşehir ili örneği
The effect of alternative product and service development strategies in the state of tourist lack in hospitality business : The case of Nevşehir province
- Tez No: 607513
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, konaklama işletmelerinde turist azlığı durumunda alternatif ürün ve hizmet geliştirme stratejilerinin etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini, Nevşehir ilindeki konaklama işletmelerinin üst düzey yöneticileri oluşturmaktadır (n=13). Çalışmada konaklama işletmelerinde turist azlığı durumunda alternatif ürün ve hizmet geliştirme stratejilerinin etkisini belirlemek amacıyla bir görüşme formu ile yöneticilerden bilgi ve veriler elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; turist azlığı durumunda turist çekebilmek ve talep yaratabilmek adına lüks konaklama ihtiyacını karşılama eğiliminde oldukları; bunun için de mağara ve küçük otellere yöneldikleri, pazarlama ve satış departmanı faaliyetlerine önem verdikleri, acentalarla süreklilik arz eden stratejik işbirlikleri geliştirdikleri, işletmeyi rakiplerden farklı kılan mimari yapılarının bölgeye has sarı taştan olmasına önem verdikleri, organik tarım yaptıkları, kongre turizmi için toplantı ve kongre salonları inşa ettikleri, reklâm ve tutundurma faaliyetlerine önem verdikleri, yurt içi ve yurt dışı turizm fuarlarına katıldıkları, işletmenin web sitesini ve sosyal medyayı etkin kullandıkları tepit edilmiştir. Ayrıca düşük geçen aylar için müşterilerin işletmeyi tekrar satın alma davranışında bulunması adına da ürün ve hizmet kalitesi kadar personel kalitesine önem verdikleri, ürün ve hizmet çeşitlendirmesine gittikleri, çeşitli promosyonlar ve fiyat indirimi uyguladıkları, işletme için tedarik ettikleri kalifiye personeli kaybetmemek için işletme faaliyetlerini 12 aya yaymaya çalıştıkları veya kalifiye personele sezon tekrar açılana kadar ücretsiz izin verdikleri, müşteri odaklı ürün ve hizmet üretip müşterinin kendisini özel hissetmesini sağladıkları saptanmıştır. Son olarak bu araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiş, turist azlığı durumunda konaklama işletmeleri ve yöneticilerine bazı öneriler sunulmuş ve gelecekte bu konuda araştırma yapılacaklara ilişkin bazı önerilere yer verlmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effect of alternative products and service development strategies in the state of tourists' lack in the hospitality business. The sampling consists of executives who employed in the hospitality business in the Nevşehir Province (n=13). In the study, information and data were obtained from the executives with an interview form to determine the effect of alternative product and service development strategies in case of scarcity of tourists in the hospitality business. According to the research findings; it is determined that to attract tourists and create demand in case of scarcity of tourists; they tend to meet the need for luxury accommodation; they were directed towards caves and small hotels; they attach importance to their marketing and sales department activities; they have developed continuous strategic alliances with the agencies, they have given importance to the architectural structures containing yellow stone that make the company different from the competitors, they have organic farming, they have built meeting and congress halls for congress tourism, they have importance for advertisement and promotion activities. They participated in domestic and international tourism fairs and used the company's web site and social media effectively. Moreover, it showed that in the months when the demand is low, they attach importance to personnel quality as well as product and service quality for customers to repurchase the business, they go to product and service diversification, they apply various promotions and price discounts, and they spread the business activities to 12 months in order not to lose the qualified personnel they supply for the enterprise, they work or give qualified personnel free of charge until the season is reopened, they produce customer-oriented products and services and make the customer feel special. Finally, the limitations of this research are mentioned, some suggestions are given to hospitality business and managers in case of a scarcity of tourists and some suggestions for future researches are given.