Saldırganlık davranışının boyutları ve ilişkili olduğu faktörler: Lise ve üniversite öğrencileri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
The dimensions of aggression behavior and related factors: A comparative study on high school and university students
  1. Tez No: 235272
  2. Yazar: SUSRAN ERKAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Lise ve üniversite öğrencilerinin saldırganlık davranışlarının çeşitli değişkenler açısından incelendiği bu araştırma genel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir.Araştırma örneklemini 2007?2008 öğretim yılında Konya ilindeki liselerde öğrenim gören öğrenciler ve Selçuk Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde öğrenim görmekte olan (1294'ü lise (%57,7), 948'i (%42,3) üniversite) toplam 2242 öğrenci oluşturmuştur.Araştırma verilerini toplamak amacıyla ?kişisel bilgi formu? ve ?saldırganlık ölçeği? kullanılmıştır.Verilerin analizi; bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişkenler üzerindeki etkilerini ortaya koyabilecek bir desen içinde ele alınmıştır. Bu araştırmanın bağımsız değişkenleri; devam edilen eğitim kurumunun düzeyi, cinsiyet, geldikleri yerleşim yerinin türü (Köy-mezra, Kasaba, İlçe, İl ve Büyükşehir), mezun olunan/devam edilen lise türü (Genel Lise, Meslek Lisesi ve Kolej), baba eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi, sosyo ekonomik düzey ve kitle iletişim araçlarını kullanma düzey ve biçimleridir. Araştırmanın bağımlı değişkeni ise saldırganlık düzeylerindir.Lise ve üniversite öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri puan ortalamalarının devam edilen eğitim kurumu düzeyi ve cinsiyet değişkeni açısından farklılaşma durumunu ortaya koymak amacıyla bağımsız gruplar için t testi kullanılmıştır. Saldırganlık düzeyi puan ortalamalarının geldikleri yerleşim yerinin türü devam edilen /mezun olunan lise türü, baba eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi ve sosyoekonomik düzey değişkenleri açısından farklılaşma durumunu ortaya koymak amacıyla tek yönlü varyans analizi (F testi) kullanılmış, farklılaşmanın kaynağını belirlemek için tukey testi uygulanmıştır. Saldırganlık düzeyinin kitle iletişim araçlarını kullanma düzey ve biçimleri açısından incelenmesi amacıyla Pearson momentler çarpımı korelasyon tekniği kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında ulaşılan sonuçlar aşağıda özetlenmiştir:Araştırma bulguları lise ve üniversite öğrencilerinin saldırganlık davranışının alt boyutları açısından anlamlı düzeyde farklılaştığını ortaya koymuştur. Diğer taraftan saldırganlık davranışının öğrencilerin cinsiyetleri açısından da anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucu elde edilmiştir.Araştırma bulguları ışığında öneriler geliştirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is survey method. Aggressive behaviors of high and university students were examined according to some variables.The scope of the research is 2242 students (1294 high school (57,7%) and 948 (42,3%) students). These students were educated during 2007-2008 educational period in Konya high schools and in Selçuk Univiersity?s several faculties.?Aggression Questionnaire? and ?Personal Information Form? were used in order to gather data.Data analysis were made on the basis of a design in which the effects of independent variables were determined on dependent variables. This research?s independent variables are; educational level, gender, accomodation type (village, town, county, province and metropolitan), type of high school, parents? educational levels, SES and the ways and levels of media usage. The dependent variables of this research are aggression levels.Independent Samples t test procedure was used in order to determine the differentiation situation according to gender and educational level (high school-university) with aggression level scores. ANOVA was used in order to determine the differentiation situation according to high school type, parents? educational levels and SES with aggression level scores. Besides, tukey test was used in order to determine the source of the differentiation and Pearson moments corelation technique was used in order to observe aggression level according to the ways and levels of media usage.The findings according to research?s data were summarised below:Research?s data determined that the aggression behaviors of high school students and university students differentiated according to aggression behavior subdimensions. On the other hand aggression behavior differentiated according to their gender.Recommendations were discussed according to findings of the research.