Anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarına verilen yaratıcı drama eğitiminin çocukların işitsel muhakeme ve işlem becerilerine etkisinin incelenmesi
The investigation of effects of creative drama education on six year old kindergarten students auditory reasoning and processing skills
  1. Tez No: 235273
  2. Yazar: FİLİZ ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada yaratıcı drama eğitiminin anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarının işitsel muhakeme ve işlem becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarının ?işitsel muhakeme ve işlem becerileri?; bağımsız değişkeni ise ?yaratıcı drama? eğitimidir.Bu araştırmanın çalışma grubunu, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mustafa Necati İlköğretim Okulunun dört anasınıfını oluşturan çocuklar arasından seçilen 15 deney 15 kontrol grubu olmak üzere 30 çocuk oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak genel bilgi formu ile Gardner (1992) tarafından geliştirilen ve bu çalışmada altı yaş çocukları için Türkçeye uyarlaması yapılan ?İşitsel Muhakeme ve İşlem Becerileri Testi -İMİBT (Test of Auditory Reasoning and Processing Skills -TARPS)? kullanılmıştır. Test çocuklara deneme öncesi ve sonrasında verilmiş; ayrıca deneme grubuna denemeden dört hafta ve 14 hafta sonra tekrar uygulanmıştır.İşitsel Muhakeme ve İşlem Becerileri Testinden elde edilen verilerin analizinde; araştırmanın amaçlarını test etmek amacıyla Mann Witney U analizi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi işlemleri kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir:?Deneme ve kontrol gruplarının öntest puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır.?Deneme ve kontrol gruplarının işitsel muhakeme ve işlem becerileri sontest puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur.?Deneme grubu çocukların işitsel muhakeme ve işlem becerileri öntest- sontest puanları arasında anlamlı bir fark bulunurken, sontestlerin öntestlerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.?Kontrol grubu çocukların işitsel muhakeme ve işlem becerileri öntest- sontest puanları arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır.?Deneme ve kontrol grubunu oluşturan çocukların işitsel muhakeme ve işlem becerileri ölçeği toplam fark puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.?Deneme grubu çocukların sontest- izleme testi 1 ile sontest-izleme testi 2 ölçümleri arasıda anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur. Sontestten sonra çocukların puan ortalamalarında düşüş gözlenmiştir.Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda ulaşılan genel sonuç; yaratıcı drama eğitiminin çocukların işitsel muhakeme ve işlem becerilerinin gelişimini desteklediğidir.
Özet (Çeviri)
This study researched the effects of creative drama on six-year- old kindergarten students? Auditory Reasoning and Processing Skills. The dependable variable of the research was six-year- old kindergarten students? ?Auditory Reasoning and Processing Skills?; independant variable was ?creative drama? training.The study group of this research consisted of 30 students, 15 students in study group and 15 in control group, chosen among 4 kindergarten classes at Mustafa Necati primary Education school in Konya as control and study group.As data collection tool we used general information form and Gardner?s (1992) Test of Auditory Reasoning and Processing Skills -TARPS translated and adapted into Turkish for six year old students for this study. The test was given as pre test and post test. In addition, the test was given to the control group before the 4th and redone after the 14th week of the control.In the analysis of the data obtained from TARPS, to test the aim of the research Mann Whitney analysis and Wilcoxon Signed Rank Test were used.The findings of the research were summarized below.?No meaningful difference was found on the average scores of pre test between the study and control group.?A meaningful difference was found on the Auditory Reasoning and Processing Skills posttest scores of the groups, in favor of the study group.?There was a meaningful difference in Auditory Reasoning and Processing Skills pre and post test scores of study group students. It is found that post test scores were meaningfully higher than pretest scores.?No meaningful difference was found between Auditory Reasoning and Processing Skills pre and post test scores of the control group.?There was a meaningful difference on the total difference scores of the both groups? Auditory Reasoning and Processing Skills.?There was a meaningful difference between the scores of post test follow up-1 and post test follow up-2 measurements of the study group. After the posttest, it was observed that the scores of the students fell.According to the obtained results, we can conclude that Creative Drama training supports the development of Auditory Reasoning and Processing Skills of the students.