İşletmelerde sosyal sorumluluk projelerinin geliştirilmesine ilişkin bir örnek inceleme
A sample study on the development of social responsibility projects in corporations
  1. Tez No: 235286
  2. Yazar: ASLI ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM IŞIĞIÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Etik ve sosyal sorumluluk, günümüz küresel ekonomi koşullarında işletmeler açısından vazgeçilmez en önemli konu ve sorun alanlarından birini oluşturmaktadır. Nitekim özellikle son yıllarda etik konusunun bu denli önem kazanmasında etiğe uygun olmayan davranışlarda meydana gelen artışın büyük rolü bulunmaktadır. Yönetsel kararların alınmasında önemli bir paya sahip olan iş etiği yaklaşımı, işletmelerin sürekliliğinde kırılgan bir yapıya sahiptir. Eğer tüm kararların alımında iş etiği ile çerçevelenmiş bir süzgeç oluşturulamazsa işletmelerin geleceği de tehdit altına girecektir. Bu nedenle işletmelerin sosyal sorumlulukları ve bu sorumluluk çerçevesinde üstlendikleri projeler, modern yönetim anlayışının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bir başka deyişle günümüzde işletmelerin üstlendikleri sosyal sorumluluk projeleri giderek artmaktadır. Diğer taraftan günümüzde toplum da bu konuda giderek bilinçlenmiş ve işletmelere sosyal sorumluluk alma konusunda baskı yapmaya başlamıştır. Bu bağlamda günümüzde dikkati çeken bir başka önemli gerçek de topluma hizmet amacı gözetilmeksizin kar amacına yönelen firmaların başarı şansının olmamasıdır. Bu nedenle son yıllarda iş etiği ve sosyal sorumluluk kavramları birlikte ele alınmaya başlamış ve işletmelerin gereken güven ve itibarı kazanmaları için anahtar faktörler haline gelmişlerdir. Bu çalışmada işletmelerin etik ve sosyal sorumluluk anlayışları, işletme, çalışan ve toplum ekseninde Boyner Uygulaması örneği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s global economy, ethical and social responsibility is one of the most important subjects for the corporations. Ethics has become so important especially in the past years mostly because of the increase in unethical behaviours. Business ethics approach which has an important role in making administrative decisions has a fragile structure in the continuity of corporations. Unless a filter surrounded by business ethics is created in making decisions, the future of the corporation will be under threat. That?s why corporations? social responsibility and the projects they have taken over have become an inseparable part of modern administrative mentality. In other words, nowadays, the number of social responsibility projects taken over by corporations is increasing day by day. On the other hand society has become more informed about this issue and started to put pressure on corporations to commit to social responsibility. In this respect, another important fact that attracts attention is that there is no likelihood of being successful for corporations which are driven by high profits without serving the society. For this reason, concepts of business ethics and social responsibility are started to be taken into consideration together and have become key factors for corporations to gain confidence and prestige. In this study, corporations? perception of ethical and social responsibility, in terms of corporation, staff and society, has been studied with the example of Boyner approach.