Mikrofinans yoluyla yoksullukla mücadele: Muğla örneği
Struggle with poverty by micrafinance system: Muğla case
  1. Tez No: 235298
  2. Yazar: HAMZA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Yoksulluk geçmişten günümüze varlığını devam ettiren bir olgudur. Genel anlamda yoksulluk, maddi kaynaklardan bazen de kültürel kaynaklardan yoksun kalındığını ifade eden bir durum ya da bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Dünya'da ve ülkemizde süregelen yoksulluk olgusu, yoksullukla mücadeleyi önemli kılmaktadır.Yoksullukla mücadelede uygulanan politikalar arasında mikrofinans sistemi önemli bir yer tutmaktadır. Mikrofinans sisteminin amacı küçük birikimleri üretken hale getirerek, bunların uygun faiz oranlarıyla mikro girişimcilere kullandırmak yoluyla yoksulluğun etkilerinin azaltılmasıdır.Bu çalışmada mikrofinans sisteminin yoksullukla mücadeledeki etkisinin ve Türkiye'de özellikle ege bölgesindeki uygulanabilirliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma genel olarak kavramsal, örnekler, Türkiye uygulamaları ve ampirik olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mikrofinans ve yoksulluk kavramları çeşitleriyle incelenirken, ikinci bölümde mikrofinans sisteminin dünyadaki uygulamalarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de yoksulluk ve mikrofinans uygulamaları incelenmiştir.Uygulama bölümü olan dördüncü bölümde ise mikrofinans sisteminin uygulanabilirliliği üzerine Muğla merkeze bağlı köylerde yapılmış bir alan araştırması yer almaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket metodu seçilmiştir. Anket formları, Muğla ili merkeze bağlı köylerde toplam 408 kişiyle birebir görüşme yoluyla yapılmıştır. Elde edilen veriler ise SPSS programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a phenomenon maintaining its existence from past to present. In a general sense, it is described as an expression of being devoid of either financial resources or cultural resources. The concept of poverty prevailing in our country and throughout the world makes the struggle with poverty an important issue.Among the policies followed to fight poverty, microfinance system has an important place. The purpose of microfinance system is to channel the small savings into production, and decrease the adverse effects of poverty by enabling micro entrepreneurs to make use of these savings with suitable interest rates.In this present study, the aim is to investigate the efficiency of the microfinance system in fighting poverty and its applicability in Turkey and especially in Aegean region. The present study consists of four parts where related concepts, examples, applications in Turkey and empirical study are presented. In the first part of the study, microfinance system and its varieties are reviewed; the second part looks at the applications of microfinance system in the world. In the third part, the states of poverty in Turkey and microfinance applications are examined.In the fourth; that is, empirical part of the study, a field study carried out in the villages around Muğla city is presented. In the study, questionnaire method was selected to collect data. Questionnaire forms were administered to 408 people from the villages through face to face interviews. The data obtained were analyzed through SPSS program package.