Güvercinlerde av ve avcı saptamada yarıküresel yanallaşma
Hemispheric asymmetry of prey and predator detection in pigeons
- Tez No: 235304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada güvercinlerde av ve avcı saptamada hemisferik asimetrinin varlığı araştırılmıştır. Av saptama deneyinde güvercinler sol göz/sağ hemisfer, sağ göz/sol hemisfer ve binoküler olmak üzere üç koşulda test edilmişlerdir. Bu deneyde güvercinlerin saklanmış yiyeceği ne kadar sürede bulacağı ölçülmüştür. Deneyin sonucunda binoküler koşulda güvercinlerin yüksek performans gösterdikleri görülmüştür. Ama monoküler iki koşul arasında bir farka rastlanmamıştır. Avcı saptama deneyinde güvercinler sol göz/sağ hemisfer ve sağ göz/sol hemisfer olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu deneyde ?hareket?, avcı olarak kabul edildi. Güvercinler hareket eden ve etmeyen iki uyarıcı arasında ayrım yapma talimi aldı. Sonuç olarak güvercinler hareket eden ve etmeyen iki uyarıcı arasında ayrım yapabildilerse de hemisferler arasında bir farka rastlanamadı. Genel olarak değerlendirildiğinde güvercinlerde av ve avcı saptamada hemisferik asimetrinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated to presence of hemispheric asymmetry of prey and predator detection in pigeons. In prey detection experiment the pigeons tested three conditions as left eye/right hemisphere, right eye/left hemisphere and binocular. The present study has been evaluated to how many time find to hidden food by pigeons. The end of the experiment they performed high performance in binocular group. But there was no difference between two monocular conditions. In predator detection experiment, the pigeons separated two groups as left eye/right hemisphere and right eye/left hemisphere. In this experiment, the ?motion? has been accepted as a predator. The pigeons took discrimination training about movement and static stimuli. As a result they discriminated between moving and static stimuli, but there was no difference between two monocular group. We found that there is no hemispheric asymmetry of prey and predator detection in pigeons.