Rekreasyonel uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü yapan bireylerin atılganlık, tükenmişlik, depresyon, öfke, sosyotropi ve otonomi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relations among aggresiveness, bornout, depression, anger, sociotrophy and autonomy levels of kitesurfers and windsurfers
- Tez No: 235325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günlük yaşamı içinde birey, her an, hem çevresiyle hem de kendisiyle sürekli etkileşim halindedir. Birey bu tür etkileşimlerde bulunurken kendine özgü duygu ve düşüncelerini davranışlarına yansıtır. Bireylerin kişilikleri davranışlarını belirler. Kişilik kavramından, bir insani nesnel ve öznel yanlarıyla diğerlerinden farklı kılan duygu, düşünce, tutum ve davranış özelliklerinin tümü anlaşılmaktadır.Kişiliklerimiz rekreasyona katılımı, rekreasyonun bizim için çekiciliğini nasıl etkileyebilir? Bireylerin bir rekreasyonel etkinliği seçme nedeninin kişilik özelliklerinden kaynaklandığı varsayılmaktadır. Bu varsayım doğrultusunda, bu çalışmada, serbest zamanı değerlendirmek amacıyla uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü yapan farklı iki grupta yer alan bireylerin, bazı kişilik özellikleri araştırılmıştır. Benzer çalışmalara ulaşılamaması, bu araştırmanın önemini arttırmaktadır.Araştırma kapsamında Akyaka'da (Muğla) 2008 yılı yaz dönemi boyunca uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü yapan 186 katılımcıya, Rathus Atılganlık Envanteri (RAE), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Spielberg Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı Envanteri (SSÖÖTE), Maslach Tükenmişlik Envanteri, (MTE), Beck Sosyotropi ve Otonomi Envanteri (BSOE) uygulanmıştır. Tüm anketlere cevap veren 120 katılımcının cevapları değerlendirilmeye alınmıştır. Değerlendirilmeye alınan anketler hem rüzgar sörfü hem de uçurtma sörfü yapan eşit sayıda katılımcıdan elde edilmiştir. Her bir grupta 20 bayan ve 40 erkek olmak üzere toplam 60 katılımcı bulunmaktadır. Uçurtma sörfü yapan bayanların yaşı 14 - 49, erkeklerin 21 - 53, rüzgar sörfü yapan bayanların 17 - 49, erkeklerin ise 18 - 56 aralığında değişmektedir.Elde edilen bilgilerin veri analizinde SPSS 11.5 ve SPSS 15 programları kullanılmış, yüzde, bağımsız T- Test ve basit korelasyon uygulaması yapılmıştır.Araştırmada elde edilen verilen değerlendirilmesi sonucunda, uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü yapan bireyler arasında ölçülen kişilik özelikleri arasında sadece atılganlık düzeyleri açısından bir fark olduğu görülmektedir. Ayrıca sosyotropi ve otonomi arasında bir ilişki vardır. Ancak depresyon, öfke, atılganlık ve tükenmişlik arasında bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In his daily life an individual is in a constant interaction both with himself/herself and with his/her environment. The individual reflects his/her own emotions and thoughts while conducting interactions into his/her behaviour. Personalities of people define their behaviours. The word personality refers to all emotions, attitudes and behaviours which differentiate a person from the others in terms of objective and subjective aspects.How our personalities affect participations in recreational activities and affect the attraction of recreational activities for us? It is assumed that a person chooses a certain recreational activity as a result of his/her personality. Based on this assumption, in this study, some aspects of personalities of kitesurfers and windsurfers were analysed. Lack of similar studies enhances the importance of this study.In this study, Rathus Assertiveness Inventory (RAI), Beck Depression Inventory (BDI), Spielberg Trait Anxiety and Anger Style Scale Inventory (STAASSI), Maslach Burnout Inventory (MBI), Beck Sociotrophy and Autonomy Inventory (BSAI) were conducted on 186 kitesurfers and windsurfers in Akyaka (Mugla) for the summer season of 2008. The answers of 120 participants who replied to all the questionnaires were evaluated. Questionnaires which were evaluated had been taken from the equal number of windsurfers and kitesurfers. In each group, there were 60 participants 40 of whom were male and 20 of whom were female. The ages of female kitesurfers were in the range of 14 ? 49, and male kitesurfers were in the range of 21 ? 53 whereas the ages of female windsurfers were in the range of 17 ? 49, and male windsurfers were in the range of 18 ? 56.In the analysis of the data collected the programmes SPSS 11.5 and SPSS 15 were used and Independent T- test was applied.When the data collected in the survey were evaluated, it was found that there is no difference considering depression, anger, bornout, sociotrophy and autonomy. The only difference was in assertiveness level between two groups. There is a relationship between sociotrophy and autonomy. But there is no relationship between depression, anger, assertiveness and bornout.