Uçurtma sörfçülerinde heyecan arayışı ve performans duygu durumu (akış) arasındaki ilişkinin incelenmesi: Muğla ve Boracay örneği
Investigation of the relationship between sensation seeking and performance mood (flow) in kitesurfers
- Tez No: 589807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AĞILÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın, Uçurtma (kitesurf) Sörfçülerinde Heyecan Arayışı Ve Performans Duygu Durumu (Akış) Arasındaki İlişkinin İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Uçurtma sörfçülerinde optimal performans duygu durumu (Flow) ve heyecan arayışı düzeyi (Sensation seeking) arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla, 2018 yaz sezonu boyunca uçurtma (kitesurf) sörfünde aktif olan bireyler arasından rasgele seçilen 236 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS paket programında kayıt altına alınmış ve incelenmiştir. Ölçeklerin geçerliliği ve güvenilirliği için Alfa modeli kullanılmıştır. Maddeler arasındaki ilişkiler için korelasyon testi uygulanmıştır. Bulgulara göre, bekar katılımcıların heyecan arama arayışı evli katılımcılara göre daha fazladır. Benzer şekilde, boşanmış katılımcıların deneyim arayışı evli katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazladır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between sensation seeking and performance mood (Flow) in kitesurfers. A question naire was applied to 236 people selected among individuals who were active in kitesurfing during 2018 summer season in order to examine the relationship between optimal performance mood (Flow) and Sensation seeking level in kitesurfers. Data collected in the study were recorded and analyzed in SPSS package program. Alpha model was used for the validity and reliability of the scales. Correlation test was applied for the relations between the substances. According to the findings, sensation seeking of single participants is more than the that of married participants. Similarly, divorced participants' experience search was statistically significantly higher than that of married participants (p 0.05). According to the results, there was a high degree, positive and statistically significant relationship between the optimal performance status scale and task difficulty-skill balance, action-awareness combination, specific feed back, self-awareness reduction, transformation of time, experience of goal achievement.