Obez çocuklarda aerobik egzersizin sağlık ilişkili fiziksel uygunluk unsurlarına ve kan lipidlerine etkisi
He effects of aerobic exercise in health releated physical fitness and blood lipids for obese children
  1. Tez No: 235328
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, ?Obez Çocuklarda Aerobik Egzersizin Sağlık İlişkili Fiziksel Uygunluk Unsurlarına ve Kan Lipidlerine Etkisini? incelemek amacıyla, Muğla Merkez 75. Yıl ve Muğla Emirbeyazıt İlköğretim Okulundan 10-12 yaş arası 77 obez çocuğun (38 erkek, 39 kız) gönüllü olarak katılmasıyla gerçekleşmiştir. Katılımcılar egzersiz grubu EG n=39 (19 erkek, 20 kız) ve kontrol grubu n=38 (19 erkek, 19 kız) olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Egzersizin şiddeti Karvonene metoduna göre ayarlanarak, EG' na haftada 3 gün 1' er saat olmak üzere 12 hafta boyunca aerobik egzersizler yaptırılmıştır.Veriler, SPSS 15.0 istatistik paketi kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler aritmetik ortalama ve standart sapma ile özetlenmiştir. Gruplararası karşılaştırma için independent sample t, ön ve son test ölçümleri karşılaştırmak için paired t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate `The Effects Of Aerobic Exercise in Health Releated Physical Fitness and Blood Lipids For Obese Children?. There are 77 (38 boys, 39 girls) volunteer participants from Muğla Merkez 75. Yıl and Muğla Emirbeyazıt İlköğretim Okulu whose ages are between 10?12. Participants are seperated into two groups; exercise group EG n=39 (19 boys, 20 girls) and control group n=38 (19 boys, 19 girls). The exercise intensity was determined according to the method of Karvonene and three times per week approximately 1 hour and 12 weeks aerobic exercise has been implemented to the EG.Data, was evaluated by using SPSS 15.0 statical package. Data are summarized with arithmetic average and standard deviation. For comparasion between groups independent sample t, preliminary and final test to compare measurements paired t test was used.