Felsefi açıdan yapay zeka
A philosophical approach to artificial intelligence
- Tez No: 235327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHABEDDİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu yüksek lisans tezi, yapay zeka konusuna genellikle ihmal edilmekte olan felsefi yaklaşımı getirmeye çalışmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde zihin felsefesi ve özellikle zihin-beden sorunu ele alınmıştır. Descartes ve diğer düalistlere göre zihin ve beden birbirinden tamamen farklı şeylerdir. Bu kabul, beraberinde zihin ile beden arasındaki etkileşim problemini getirmiş, zihne yüklediği maddi olmayan anlamla yapay zekayı neredeyse imkansız kılmıştır. Bu bölümde ayrıca zekanın insana özgülüğü tartışılmış, hayvanların akıl durumları da incelenmeye çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise zeka kavramı, zihin felsefesi bağlamında ele alınmaya çalışılmıştır. Zekanın ne olduğu ve beynimizin nasıl işlediğine değinilmiş böylece yapay zekaya geçiş yapmadan önce insan zihnini daha iyi anlamak hedeflenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise, ana konumuz olan yapay zeka incelenmiştir. Yapay zeka kavramının doğuşu ve ilk yapay zeka otomatlarından günümüzdeki gelişmiş bilgisayarlara kadar ayrıntılı bir yelpazede inceleme yapılmıştır. Tezin dördüncü ve son bölümünde ise yapay zeka kavramı ile karşımıza çıkan sorunlar felsefi açıdan ele alınmış, bir yandan yapay zeka konusunda felsefenin ne kadar önemli bir yeri olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır. Yapılan bu inceleme ve açıklamalar sonrasında ise yapay zekanın ya da başka bir deyişle insan gibi düşünebilen makinelerin mümkün olup olamayacağı sorusuna yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the issue of artificial intelligence from a philosophical point of view. The first chapter of the thesis focuses on the concept of mind and especially mind-body problem. As we know, according to Descartes and other dualists, mind and body are made up of completely different things and hence share nothing. This, however, causes the problem of the relationship between mind and body. The dualist view also makes the concept of artificial intelligence almost impossible. In the first chapter I try to examine the concept of mind in general from a philosophical point of view. The second chapter of the thesis examines the issue of natural intelligence within the context of discussions about mind. Questions such as what is intelligence? is it unique to human beings?, etc. constitutes the main issue of this chapter. Third chapter is about the artificial intelligence and its relation to natural intelligence. Fourth and last chapter focuses on the problems related to the artificial intelligence and its possibility.