The emergence of Cemal Reşit Rey's 'Çelebi' and the opera's restoration: A critical study
Cemal Reşit Rey'in 'Çelebi' operasının günışığına çıkarılışı ve restorasyonu: Kritik bir inceleme
  1. Tez No: 235329
  2. Yazar: AYDIN KARLIBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT AŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu tez, Rey kardeşlerin operası Çelebi'yi ele alarak eserin Türk kültürü ve evrensel müziğin içindeki yerini ortaya koymaya çalışmaktadır. İzlenen yöntem, önce eseri tanımlamak, tarihi önemini ortaya koymak olmuş, üslup özellikleri ortaya konularak, gerek libretto gerek se müzik ayrı ayrı incelenmiştir. Metin yazarı Ekrem Reşit Rey ayrıca değerlendirilmiştir. Konusu Lale Devri'nde geçmesi dolayısıyla tarihi bir önem taşıyan Çelebi operası, 20nci yüzyılın ulusalcılık akımının özelliklerini taşımaktadır. Osmanlı sosyal yaşantısının bir panoramasını da gözler önüne sermekte olan opera, dünyevi ve uhrevi unsurları yanyana ele alarak manevi değerleri yüceltirken, Türk opera sanatının bir başyapıtı olarak seçkinleşir
Özet (Çeviri)
The thesis introduces the Rey brothers' opera Çelebi, attempting to study its meaning for Turkish culture and the musical world. The procedure has been to define the work and to place it in the historical context with stylistic analyses. Çelebi shows a musical texture imbued with Turkish traditional idioms-makams used evocatively, constituting a bridge between Eastern and Western traditions. The opera which explores th Tulip Era of the Ottoman Empire is brilliantly set to words in both Turkish and French, as a product of the Rey brothers' colourful imagination and fraternal collaboration, rare in music history.