Beden eğitimi öğretmenlerinin beden eğitimi derslerinde kullandıkları pekiştireçlere ilişkin tutumlarının incelenmesi
The investigation of the attitudes towards reinforcements that physical education teachers use in physical education courses
  1. Tez No: 235337
  2. Yazar: AYFER DÖNMEZ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACALET MOLLAOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın çalışma evrenini 2008 - 2009 eğitim-öğretim yılında Muğla ilinde görev yapan Beden Eğitimi öğretmenleri oluşturmuştur. Muğla ilinde ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde (özel ve devlet okullarında) görev yapan 100 Beden Eğitimi öğretmeni tesadüfî örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir.Araştırma için beden eğitimi öğretmenlerine kişisel bilgilerinin yer aldığı (8 maddelik) anket formu ile daha önce geçerlilik, güvenilirlik ve madde ayırt ediciliği Özcan (56) tarafından yapılmış olan ?Pekiştireç Kullanmayla İlgili Tutum Ölçeği? (31 maddelik) kullanılmıştır. Araştırmada Beden Eğitimi öğretmenlerinin derslerinde olumlu pekiştireç kullanımı, kayıtsız kalma ve ceza alt boyutlarında karşılaştırmalar yapılmış, kıdem yılı ve cinsiyet değişkenlerine göre anlamlı farklılık olup olmadığı saptanmaya çalışılmıştır.Araştırmada SPSS 16.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Uygulanan anket formlarına frekans(f), yüzde dağılımları(%), aritmetik ortalama (x) ve standart sapmalarından (Ss) elde edilen puanlar, tablolar halinde gösterilerek yorumlanmıştır. Farklılıkların ortaya konması için bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPhysical education teachers who work in Muğla in 2008-2009 education period constitute the target population of the study. One hundred physical education teachers who work in the level of primary school and high school (in private and state schools) are determined by the method of random sampling.For the research, the survey sheet which contains personal data (8 items) of physical education teachers and `Attitude Scale About Using Reinforcement? (31 items) which is previously done by validity, realiability, discrimination Özcan(56) is used.In the research, comparisons have been done in the courses of physical education teachers? use of base formats of positive reinforcement, being indifferent, punishment and it is tried to be determined whether there is significant difference between the variable of their priority year and gender or not.In the research, SPSS 16.0 statistics package programme is used. To the survey sheets, frequency(f), percentage distribution (%), arithmetic average(x), scores obtained from standart deviation(Ss) shown in charts is explained. Independent groups t-test is used in order to present the diffrences.