İlköğretim okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin kullandıkları öğretim yöntemleri ve karşılaştıkları sorunlar.(gaziantep ili örneği)
Teaching methods that physical education teachers use and problems they have who work at primary schools.(a case of gaziantep province)
- Tez No: 195425
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. F. PERVİN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalısma, ilköğretim okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin kullandıkları öğretim yöntemleri ve bu yöntemlerin uygulanmasında karsılasılan sorunların belirlenmesi amacıyla yapılmıs tarama modelinde betimsel bir çalısmadır. Arastırmanın çalısma evrenini, 2006-2007 yılında, Gaziantep ili merkez ilçeleri olan Sahinbey ve Sehitkamil ilçelerinde ilköğretimde görev yapan 106 beden eğitimi öğretmeni olusturmustur. Arastırma ile ilgili veriler Ünlü (2005) tarafından gelistirilen anket formu aracılığıyla toplanmıstır. Elde edilen verilerle frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X), standart sapma (SS), Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis H-testi kullanılarak analizler yapılmıstır. Analizler için SPSS 15.0 programı kullanılmıstır. Yapılan analizler sonucunda su bulgulara ulasılmıstır: Öğretmenlerin öğretim yöntemlerini kullanma durumlarına göre, beden eğitimi derslerinde en fazla tercih ettikleri yöntem, gösteri; en az tercih ettikleri yöntem ise, medya yardımlı öğretim yöntemi olmustur. Öğretmen görüslerine göre öğrencilerin en çok tercih ettikleri öğretim yöntemi, gösteri; en az tercih edilen yöntem ise, değerlendirme yöntemleridir. Öğretmenlerin en iyi sonuç aldıklarını düsündükleri öğretim yöntemi, gösteri yöntemi iken; medya Yardımlı Öğretim yöntemi ise en kötü sonuç alınan öğretim yöntemi olmustur. Öğretmenlerin mesleki kıdem durumlarına göre, öğretim yöntemlerini kullanma ve öğretmen görüslerine göre, öğrencilerin en az ve en çok tercih ettikleri öğretim yöntemleri arasında anlamlı bir fark bulunmazken, öğretmenlerin en iyi sonuç aldıklarını düsündükleri yöntem ile mesleki kıdem arasında anlamlı bir fark vardır. Buna göre; mesleki kıdemi 6-10 yıl olan öğretmenler, yönlendirilmis bulus yöntemini kullanarak daha iyi sonuçlar aldıklarını belirtirken, mesleki kıdemi 11-15 yıl arasında olan beden eğitimi öğretmenleri değerlendirme yöntemini kullanarak daha iyi sonuçlar aldıklarını belirtmislerdir. Beden eğitimi öğretmenlerinin, hizmet içi eğitim kurs ve seminerlere katılması ile en iyi sonuç aldıklarını düsündükleri öğretim yöntemleri açısından, Gösteri yöntemi konusunda anlamlı bir fark vardır. Buna göre; hizmet içi eğitim kurs ve seminere hiç katılmamıs öğretmenlerin gösteri yöntemini kullanarak hizmet içi eğitim kurs ve seminere katılan öğretmenlere göre daha iyi sonuçlar aldığı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This study is done for determining the teaching methods that physical education teachers at primary schools use and the problems they encounter while they carry out these methods. Also, this study is a descriptive study in literature review. Study population of this research is composed by 106 physical education teachers who work at primary schools in Sahinbey and Sehitkamil central towns of Gaziantep city in 2006-2007. The data of the research is summed up by questionnaire form developed by Ünlü(2005). The data which were obtained with data collection method have been analysed using frequency (f), percent (%), arithmetic average ( ? ), standart to resort (SS), Mann Whitney U and Kruskall Wallis H-Test. The results of analysis have been commented by getting use of SPSS 15.0 ( Statistical Package for Social Sciences 15.0). As a result of the analyses, these symptoms are reached: In the event of teachers? using teaching methods, during physical education courses, the most preferred method is demonstration; the least preferred method is Teaching Method by the help of Media. According to teacher opinions, students? the most preferred teaching method is demonstration, the least preferred method is Evaluation method. While the teachers? getting the best result from teaching method is demonstration, Teaching Method by the help of Media is the least preferred teaching method. On the condition of teachers? professional seniority, while a meaningful difference between using teaching methods and students? the least and the most preferred teaching method is not found, there is a meaningful difference between the method which the teachers think that they get the best result and Professional seniority. According to this result; teachers whose professional seniority is 6-10 years point out that they get better results by using orientated discovery method. Physical Education Teachers whose proffessional seniority is 11-15 years point out that they get better results by using evaluation method. There is a meaningful difference between demonstration method and the other teaching methods. Physical education teachers who take in-service education and seminars think that they get the best result from the other teaching methods. As a result of this; physical education teachers who don?t take in-service education course and seminars use demonstration method and get beter results than the teachers who take in-service education course and seminars.