40-55 yaş arası erkek ve bayanlarda 8 haftalık rekreatif yürüme programının sağlık ilişkili fiziksel uygunluk üzerine etkisinin araştırılması
Men's and women between the ages of 40-55 for 8 in a week 3 days and one hour walking program applied rekreatif effects on health-related physical suitability for the investigation
- Tez No: 235340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma 40-55 yaş arası erkek ve bayanlara uygulanan haftada 3 gün 1'er saatlik 8 hafta uygulanan rekreatif yürüme programının sağlık ilişkili fiziksel uygunluk üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya sağlıklı 20 kontrol bayan, 20 deney bayan, 20 kontrol erkek ve 20 deney erkek olmak üzere toplam 80 sedanter gönüllü katılmıştır..İstatiksel analiz ön-test ve son-test değerlerinin sonuçlarındaki veriler, SPSS 15.0 istatistik paketi kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler aritmetik ortalama ve standart sapma ile özetlenmiştir. Değerlendirmelerde kontrol ve deney grubunu karşılaştırılmasında Independent t testi, ön-son test karşılaştırılmasında Paired t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SummaryThis study were made for applied to men's and women between the ages of 40-55 for 8 in a week 3 days and one hour walking program applied rekreatif effects on health-related physical suitability for the investigation. In the study 20 healthy control women , 20 experimental female, 20 male and 20 control experiments a total of 80 male volunteers participated sedanter.Pre-test and final-test for statistical analysis of the results data was evaluated by using SPSS 15.0 statistical package. Data are summarized with arithmetic average and standard deviation. Control and experimental groups to compare the assessments of Independent t test, the front-end test Paired t test was used for comparison.