Hegel'in tin felsefesi'nde insan sorunu
Problem of human in Hegel's philosophy of spirit
  1. Tez No: 235342
  2. Yazar: BURCU AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tüm felsefe tarihine baktığımızda felsefenin temel sorununun insanın yapı etmeleri olduğunu görürüz. Bu nedenle bir çok filozof felsefenin temel kavramın insan olduğunu düşünür. Hegel'in felsefesine giriş niteliği taşıyan ?Tinin Görüngübilimi? adlı eseri esas alınarak yapılan bu çalışmada Hegel'in felsefesinin temelinde olan insan sorununu ele aldım. Hegel'in bu eseri yazmaktaki temel amacı dolaysız bilgilenmeden mutlak bilgiye eş deyişle felsefi bilgiye ulaşmaktır. İnsan sorununu ele almak için böyle bir bilgilenme sürecinde Hegel felsefesinde bilinçten özbilince geçiş aşamalarının ele alınması gerekliydi ve bu gereklilik nedeniyle tüm aşamaları ana hatlarıyla betimledim. Geçiş aşamalarının betimlenmesi yoluyla Hegel felsefesinde insan sorununun ?tanınma? kavramıyla nasıl ilişkilendirildiğini göstermeyi amaçladım. Bu bağlamda Kojéve'in tanınma kavramını yorumlayışını ele alarak onun Hegel felsefesini nasıl felsefi antropolojiye dönüştürdüğünü belirttim. Bilinç ve öz bilinç aşamalarının irdelendiği ilk bölüm ve Kojéve'in tanınma kavramının açıklandığı ikinci bölümden sonra, Kierkegaard ve Nietzsche'nin Hegel'e yönelttiği eleştirileri ele aldım. Değerlendirmeyi içeren son bölümde ise tüm bu açıklamalar ve eleştiriler ışığında Hegel felsefesinde insanın yerinin neden önemli olduğunu göstermeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
When we look at whole history of philosophy we can surely say that the main problem of philosophy is human?s activity. Hence for many philosophers fundamental concept of philosophy is human itself. This study based on Hegel?s Phenomenology of Spirit which is introduction book of Hegel?s philosophy. With this book I discussed to ?problem of human? is essential of Hegel?s philosophy. When he wrote this book his main purpose is reach for direct grounding to infinite knowledge (philosophical knowledge). For discussed to ?problem of human? I have to define modulation degree of consciousness to self- consciousness. With description of modulation degree I purpose how Hegel associated to problem of human with recognition concept. In this context I point out how Hegel?s philosophy into philosopical antropology with Kojéve?s recognition concept. In third chapter I discuss Kierkegaard and Nietzsche?s critics of Hegel?s philosophy. In conclusion chapter I tried to point out importance of human in Hegel?s philosophy.