Simultaneous frequency and direction finding using phase and frequency scanning antanna arrays
Frekans ve faz taramalı antenler kullanılarak aynı anda açı ve frakans bulunması
  1. Tez No: 23535
  2. Yazar: İBRAHİM TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZAL ALTUNKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Öz FREKANS VE FAZ TARAMALI ANTENLER KULLANILARAK AYNI ANDA AÇI VE FREKANS BULUNMASI TEKİN, İbrahim Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Altunkan Hızal Temmuz, 1992, 79 sayfa. Bu çalışmada, bir elektromanyetik dalganın frekansını ve geliş açısını aynı anda belirleyebilen yeni bir teknik ve bu tekniğin uygulanabilmesi için gerekli olan anten sistemi anlatılmıştır. Bu sistem ile sınırlı bir frekans bandında ve sınırlı bir açı sektöründe gelen işaretin frekansı ve açısı aynı anda bulunabilir. Bu anten sistemi, frekansla ışın demetinin yönü değişen ve herhangi bir frekansta birbirlerinden farklı yönlere bakan beş tane frekans ve faz tara malı dizi antenden oluşmuştur. Taranan bütün frekans bandında ve ilgilenilen bütün açılarda, antenlerden bilgi alabilmek için, antenlerin ikileyen demetleri olmalıdır. Anten sisteminde, dizi elemanları olarak geniş bantlı mikroşerit yarık antenlerin kullanımı düşünülmüştür. Bu antenlerin radyasyon örgüsü incelenmiş ve giriş empedansları bütün frekans bandında hesaplanmıştır. Mikroşerit yarık antenlerin bu sistem içinde kullanılabileceği gösterilmiştir. Antenlere gelen RF işareti, detektörlü logaritmik yükselteç(DLVA) ile video işaretine dönüştürülmüştür. Video işaretinden, açı ve frekans bilgisi elde etmek için maksimum olasılık tahmin(MLE) metodu kullanılmıştır. Bu yöntem, bulunmak istenen bilinmeyenler hakkında hiç bir ön bilginin olmadığıdurumlarda kullanılmaya elverişlidir. Ayrıca, yapılan tahminlerin varyansı Cramer-Rao sınırı ile kıyaslanmıştır. Anahtar Kelimelere Yön ve Frekans bulma,Mikroşerit yank anten, Frekans ve faz tarama, DLvA, Maksimum olasılık tahmini. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.02.03
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULTANEOUS FREQUENCY AND DIRECTION FINDING USING PHASE AND FREQUENCY SCANNING ANTENNA ARRAYS TEKİN, Ibrahim M. S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisor: Prof. Dr. Altunkan Hizal July, 1992, 79 pages. In this study, a new technique is presented for finding the frequency and the angle of incidence of an incident wave using the frequency and phase scanning antenna arrays. The direction in an angular sector and the frequency in a band can be found simultaneously with the proposed system. The present system consists of five frequency and phase scanning antenna arrays. The main beams of these arrays are steered when the frequency of the operation is changed. The beams of the arrays point towards different angles at a fixed frequency. In the whole range of the frequency and the angle of interest, the antenna arrays have grating lobes to obtain information from the arrays. The antennas used in this technique have broad bandwidth. Hence, as an array element, the microstrip wide slot is used due to its broadband operation. The radiation pattern and the input impedance of the antenna array are evaluated over the frequency of interest. It is shown that the microstrip slot fullfills the requirements necessary for the proposed system. The Detector Logarithmic Video Amplifier (DLVA) is used to deter mine the amplitude of the incident wave. The maximum likelihood(ML) proce dure is applied to find out the frequency and the angle of incidence of the wave. mML procedure is optimum when no priori knowledge about the parameters to be estimated is available. Keywords : Direction and Frequency finding,Microstrip slot antenna,Frequency and Phase scanning antenna array, DLVA, The maximum likelihood procedure. Science Code : 609.02.03 IV