Devrim sonrası İran'ın teröre verdiği destek ve Türkiye'ye yansımaları
Promotion of terrorism by post-revolution İran and its reflections on Turkey
  1. Tez No: 235352
  2. Yazar: ALİ KEMAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu Tez çalışmasında; Ayetullah Humeyni liderliğinde 1979 yılında gerçekleşen İran Devrimi sonrası İran'ın Rejim İhracına ve muhafazasına dayanan Uluslararası İlişkiler Politikası, bu politikada terörü destekleme nedenleri ile bu politikanın Türkiye'ye etkileri ve İran'a devrim sonrası uluslararası bakış ele almaktadır. İran, devrim ile birlikte rejim ihracını bir dış politika aracı olarak benimsemiş fakat hem kendi güvenliği, hem de rejiminin güvenliği açısından farklı bölgesel politikalar uygulamıştır. Bu politikalar içinde de terörü desteklemekten kaçınmamıştır. Türkiye'de bir dönem İran destekli terörün hedefi haline gelmiştir. İran'ın Türkiye'ye uyguladığı bu kötü komşuluk ilişkisi 2000'li yıllarda ABD'nin bölgeye direk müdahil olması ile birlikte değişmiştir. İran'ın terörü kullanma nedenleri, terör örgütleri ve İran ilişkileri ve bunların Türkiye'ye yansımaları ile son dönem gelişmeler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the regime export and preservation based international relations politics of Iran after the Iranian revolution, which took place in the leadership of Ayatollah Khomeini in 1979, the reason of promotion of terrorism in this politics together with the impact of this politics on Turkey and the post-revolution international view on Iran are discussed. With the revolution, Iran adopted the regime export as a Foreign Policy instrument, but implemented diverse Regional Politics both in terms of its own security and also for the security of its regime, and did not flinch from promoting terrorism within these politics. For a period, Turkey also became the target of the terrorism promoted by Iran. The bad neighbourly relation pursued by Iran towards Turkey has changed with USA?s direct intervention in the region in 2000s. The reasons behind the use of terrorism by Iran, the terrorist organizations and their relations with Iran, and the reflection of these on Turkey are tried to be explained.