Uluslararası finansal raporlama standartlarının ilk kez uygulanması ve bu uygulamanın işletmeler üzerindeki etkileri
First-time adoption of international financial reporting standards and it?s effect on entities
- Tez No: 235416
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Küreselleşme hareketleri sonucunda, dünyada uluslararası ticari faaliyetler ve uluslararası firmaların sayısı hızla artmıştır. Bu da işletmeler tarafından raporlanan finansal bilgilerin ihtiyaçlara uygun, güvenilir, anlaşılabilir ve karşılaştırılabilir olmasını gerekli kılmıştır. Bu ihtiyaçların sonucunda şirketlerin, ulusal muhasebe standartlarının yanında uluslararası muhasebe standartlarına göre finansal tablo hazırlamaları gerekli olmuştur. Bu amaçla, 2001 yılına kadar Uluslararası Muhasebe Standartları Komitesi (IASC), 2001 yılından itibaren ise Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (IASB), Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarını (UFRS) yayımlama görevini üstlenmiştir.Türkiye'de ise Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK), IASB ile telif hakları anlaşması imzalayarak UFRS'lerin birebir çevirisi olan Türkiye Finansal Raporlama Standartlarını (TFRS) yayımlamaya başlamıştır. Sermaye Piyasası Kanunu'na tabi işletmeler halihazırda UFRS'leri uygulamaktadır. Taslak Türk Ticaret Kanunu'nun (TTK) yasallaşması ile birlikte ise tüm ticari şirketlerin TFRS'leri uygulamaları beklenmektedir.UFRS'lerin ilk kez uygulanmasında ?UFRS 1-Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının İlk Kez Uygulanması? standardının uygulanması gerekmektedir. UFRS 1, finansal tablolarını ilk kez UFRS'lere göre düzenleyecek işletmelerin uymaları gereken ilkeleri açıklamaktadır. İşletmelerin UFRS'ye geçiş tarihi itibariyle UFRS açılış bilançosu düzenlemeleri gerekmektedir. Açılış bilançosu işletmelerin UFRS'lere göre raporlamalarının başlangıç noktasıdır.Bu çalışmada, UFRS'leri ilk kez uygulayacak işletmelere ilk UFRS finansal tablolarında yapmaları gereken işlemler ile ilgili detaylı bilgiler sunmak amaçlanmış ve UFRS finansal tabloları üzerinde finansal analiz yapılarak UFRS'lerin işletmelerin finansal tabloları üzerindeki etkileri incelenmiştir.Anahtar Sözcükler1.UFRS 12.TFRS 13.Açılış Bilançosu4.UFRS Finansal Tabloları5.Sermaye Piyasası Kurulu Muhasebe Tebliğleri
Özet (Çeviri)
Globalization results in an increase in both international economic activities and the number of entities operating internationally. Due to this tendency, financial reporting of entities needs to be understandable, dependable and comparable. These requirements result in preparing financial statements in line with international accounting standards together with local accounting standards. International Accounting Standards Committee (IASC) (before 2001) and International Accounting Standards Board (IASB) (after 2001 to present) adopted the responsibility of issueing International Financial Reporting Standards (IFRS) as a guide for the preparation of financial statements globally recognized.In Turkey, Turkish Accounting Standards Board (TMSK) signed a copyright agreement with IASB and started to publish Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) which are the exact translation of IFRSs. At present, entities which are subject to Capital Markets law apply IFRSs while preparing their financial statements. It is expected that all commercial entities are to adopt TFRSs by the enactment of the draft Turkish Commerce Law, near future.?IFRS 1-First Time Adoption of Financial Reporting Standards? should be applied when entities adopt IFRSs for the first time. IFRS 1 presents the principles first time adopters should apply. Entities shall prepare an opening IFRS balance sheet at the date of transition to IFRSs. This is the starting point for their reporting under IFRSs.The objective of this thesis is to present detailed guidelines to first time adopters of IFRSs and clarify effects of IFRSs on financial statements of the entities by making financial analysis.Key Words1.IFRS 12.TFRS 13.Opening Balance Sheet4.IFRS Financial Statements5.Capital Market Boards? Communiqués on Accounting