Türk Vergi Hukukunda ödeme emri müessesesi ve analizi
The institution of the order of payment in Turkish Legislation on Tax and duties
- Tez No: 235417
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu alacağının tahsili için ödeme emrinin kamu idareleri tarafından hangi hallerde düzenlenebileceği, şekli unsurları, tebliği, kamu borçlularının dava yoluna başvurması ve dava sonucuna göre çeşitli durumları ortaya koymaktır.Çalışma ödeme emrinin uygulanması ve sonuçları ile ilgili olarak ülkemizde var olan uygulamaları içermekte olup dünyadaki uygulamaları ve sonuçları ele alınmamıştır.Çalışma hazırlanırken;öncelikle borç ve alacak hakkı, kamu alacağı ve 6183 sayılı Kanun kapsamına ilişkin açıklamalar ortaya konulmaya çalışılmış, daha sonra ödeme emrinin tebliği ve dava yoluna başvurulması halinde idari yargı yerleri ve bilhassa Danıştay uygulamasına değinilerek en son ödeme emri ile ilgili yaşanan sorunlar ve buna ilişkin çözüm önerilerinden bahsedilmiş ve konu açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede çalışmanın ilk bölümünde ?borç ve alacak hakkı, kamu alacağı ve 6183 sayılı Kanun kapsamı? irdelenmiş, ikinci bölümde ?ödeme emrinin unsurları, niteliği, tebliği ve tebliği sonrası süreç ? ele alınmış, üçüncü bölümde ise ?ödeme emri ile ilgili uygulamada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri? anlatılmıştır.Çalışmanın sonunda, uygulamada ödeme emrine dava açılabilecek hallerin belirlenmesi hususunda hem yargı yerleri arasında hem de bilimsel doktrinde farklılıklarının olduğu ve bu farklılıkların giderilmesi amacıyla bir takım önerilerde bulunularak vergiyi doğuran olayın mevcut olmadığı iddiasının vergilendirmenin her sürecinde ileri sürülmesi gerektiği bu durumun 1982 Anayasasının eşitlik ve adalet ilkelerine uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to indicate under which conditions public claim can be arranged by public administration to recover the public claim, its elements, its citation, the application of the legal claim of the public debtors, and the different situations after the trial.The study contains the application of the order of payment in Turkey. It does not provide information about the application of the order of payment and its results on World-wide level.While the study is being prepared, firstly, some instructions about the right of debt and gain, public claim and also law of 6183 are talked about;secondly, some passible problems related to the order of payment and some suggested solutions concerning the application of the administrative courts and the administration of justice and the council of state are explained if there is a citation of the order of payment and a sue. According to this frame work, in the first part, the right of debt and gain, public claim and the content of the law of 6183 are evalvated, in the second part, the elements of the order of payment, its gualification, the citation and the period after citation are talked about; moreover, in the third port, some problems and their solutions about the order of payment are presented.Last part of the study reveals that there are differences both in justice and the scientific doctrines about the clarification of the situations to sue against the order of payment. Moreover, putting forth some suggestions to eliminate these differences, it has been concluded that it is necessary to set forth the claim of non-existent reason which requires the tax, besides it is appropriate for the principles of Equality and Justice in 1982 Turkish Constitution.