Türk Vergi Hukuku'nda bilirkişilik kurumu ve analizi
The instution of expertise in Turkish Legislation on Tax Law and its analyze
- Tez No: 235418
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIZILOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, bilirkişi kavramı ile ilgili mevzuat hükümleri ve Danıştay kararları esas alınarak Türk Vergi Hukuku'nda Bilirkişilik Kurumu ve Analizi konusu incelenmiştir. Çalışmada, bilirkişilik kurumu ile ilgili olarak medeni usul hukukunda yer alan kanuni düzenlemelerin vergi yargısında ne şekilde uygulandığı konusu incelenmiştir.İlk bölümde, bilirkişilik kavramının tanımı ve hukuki niteliği, bilirkişilik kurumuna ihtiyaç duyulmasının sebepleri ve bilirkişilik kurumunun önemi, bilirkişinin niteliklerine yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, kavramın mukayeseli hukuktaki durumu inceleme konusu yapılmış, bilirkişilik kurumuna yakın kavramları incelenmesi ve kıyaslanması yapılmıştır.İkinci bölümde, öncelikle bilirkişi kurumunun geçirdiği aşamalara yer verilmiştir. Bilirkişi incelemesinin kapsamı ve bilirkişilik görevi ve raporu ile ilgili ayrıntılı inceleme yapılmıştır. Bu bölümün son kısmında ise Türk Vergi Hukuku'nda bilirkişilik kurumu özel olarak ele alınmış ve Danıştay kararları ile zenginleştirilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise, Türk Vergi Hukuku'nda bilirkişilik kurumu ile ilgili olarak karşılaşılan sorunlar ele alınmış ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri tartışılmış, karşılaşılan bazı sorunların kanuni düzenlemeler ile ve hakimlerin özverili çalışmaları ile çözümlenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The Institution of Expertise in Turkish Legislation on Tax Law and its Analyze described according to the legal provisions of concept of expert and the decisions of Council of State. In the study, how the legal provisions of civil procedure law, which are related to the Institution of Expertise, are applied to the practice of Tax Court decisions are analyzed.The first chapter explains the legal characteristics and definition of the concept of expertise, the reasons why we need to the Institution of Expertise and the importance of the institution and the characteristics of expert. Also the chapter defines the position of the concept in the comparative law and making comparisons with the nearby concepts to the Institution of expertise.