Bulgaristan ve Romanya'nin AB üyeliklerinin AB Karadeniz politikalarına etkisi
The effects of the Romanian and Bulgarian memberships to EU Black Sea policies
  1. Tez No: 235419
  2. Yazar: METİN UZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada 01 Ocak 2007 tarihinde gerçekleşen son genişleme ile Bulgaristan ve Romanya'nın Katılımının AB Karadeniz Politikalarına etkisi incelenmiştir. AB'nin mevcut politikalarının 2007 öncesi politikaları ve diğer aktörlerin bölgeye yönelik politikalarıyla farklılıkları ve uyuşan taraflarını otaya koymak için bu aktörlerin de politikalarına değinilmiştir.Bölgenin AB için önemi öncelikle burada mevcut istikrarsız ülkelerden kaynaklanacak sorunların Birlik içine ithalini önlemek ve ikinci olarak da Birliğin çok fazla ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarına ulaşım için bölgeden geçen enerji nakil hatlarını kontrol edebilmektir. 2007 yılbaşından itibaren bir Karadeniz gücü olan AB'nin bölgeye yönelik politikalarının temelini, 2003 yılında başlatılan Avrupa Komşuluk Politikası oluşturmaktadır.İstikrarsız ülkelere yardım için bu ülkelerde demokratikleşme ve ekonomik kalkınmayı destekleyen AB, enerji nakil hatlarını ise RF'dan bağımsız hale getirmek için alternatif kaynaklar ve alternatif hatlar peşindedir.Bu zamana kadar özellikle Karadeniz'e bölgesel yaklaşmadığı için ENP ile istediği sonuca ulaşamayan AB, 2007 itibariyle mevcut farklı politikaları entegre ederek sonuca varmak için Karadeniz Sinerjisi adını verdikleri politikayı gündeme getirmiştir. Bu politika gereği öncelikle Karadeniz'e bölgesel yaklaşacağının işareti olarak KEİÖ'ne gözlemci olarak katılan AB gündeme getirdiği yeni krediler ve projeler ile yoğun olarak KAradeniz'e angaje olmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper tries to explain the effects of Romanian and Bulgarian memberships to the EU Black Sea politics after 01 january 2007. The policies of other actors and the EU policies prior to 2007 have also been mentioned in order to put the differences and compatible wievs regarding the existing policies.The importance of the region according to EU, lies mainly, in the struggle to avoid importing instability from the present instable countries in the region. The second concern of the EU is to control the many exisiting pipelines which pass through and around Black sea in order to reach the highly needed energy resources of Caspian and Central Asia. The main policy of the EU, who has become a Black Sea Power as of 2007, against the region is defined by the overarching ENP which started in 2003. EU is trying to support the governments of instable countries in order to establish democracy and is looking for alternative transfer routes and resources to make their energy supply independent of RF.EU, who has not achieved the desired results by the ENP, mainly because it lacked the regional approach, developed Black Sea Synergy in order to integrate its policies with regard to Black sea countries. In this respect EU has received observer status in the BSEC and with its new projects and new loans EU seems deeply involved with the Black Sea.