Demokrat Parti Dönemi Türk-Amerikan ilişkileri ve Türkiye'nin ortadoğu politikaları
Turkish-Amercan relationship and Turkey?s Middle East policies during Demokratic Party goverment
- Tez No: 235431
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İkinci dünya Savaşı ardında adeta dumanı tüten bir savaş alanı bırakmış, dünya savaşın yıkıntılarından nefes nefese çıkmıştı. Bu ortamda Faşist imparatorluklar çökerken dünyada demokrasi rüzgârları esmeye başlamış, bu demokrasi ortamına Türkiye de kendisini Batı'ya daha yakın gösterebilmek için bu düzene uyum sağlama yolunu seçmişti.14 Mayıs 1950'de Türkiye'de 27 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı serbest seçimle el değiştirmiş ve Demokrat Parti iktidara gelmişti. Demokrat Parti İktidara geldiği dönemde ikiye bölünmüş dünyada Komünizmin tehditlerinden korunmak için Batı ile iş birliğine yönelmiş, ancak bu iş birliği her noktaya yayılmıştır. Özellikle ekonomik anlamda alınan yardımlar ve destekler bir süre sonra Türkiye'nin ekonomisini Batı'ya bağımlı hale getirmiştir. Bu durum özellikle Dış Politika konusunda alınan kararlar ve izlenen siyasette kendisini hissettirmiş, bu dönemde Türkiye özellikle Orta Doğu politikalarında Amerika'nın sözcüsü durumuna gelmiştir.II. Dünya savaşından sonra Orta Doğu'da etkin olmak isteyen Amerika, Orta Doğu'da atacağı her adım için Türkiye'yi adeta bastonu gibi görmüş, Demokrat Parti iktidarı da ne pahasına olursa olsun Amerika'nın Orta Doğu'da yürüttüğü her türlü politikada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The World War II left a big fire after it self. The world was very tired of the damages of the war. İn this time while the fascist empires was collapsing, democracy winds started to blow in the world. In this democracy atmosphere Turkey adabted to this situation in order to seem closed to the west.Cumhuriyet Halk Partisi (Rhe Party Republic Nation) was in the power for 27 years. And it changed hand Demokrat Party come to the power after the free elections in 14 May 1950Demokrat party cooperated with the West in order to protect itself from the menace of comunism in the world whiches devided in to two part and this cooperaiton was spread to each and every points Especially The suuports and economic helps make Turkey dependent to the west This case effect Turkey?s decissions on foreign policy . so Turkey becomes a sort of spokesman of America?s policies on Middle EastArter World War II America wanted to be effective on Middle East because of that reason America think of Turkey as it?s walking stick.so Demokrat party took part in all kind of policies that Amerika made in Middle East .