Sinemada dövüş sanatları
Martial arts in cinema
  1. Tez No: 235470
  2. Yazar: MEHMET KAYA HAKYEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada dövüş sanatlarının, özellikle Kung-fu'nun sinemada kullanımının kısa birtarihçesi verilmiştir. Gelişimi içinde, hem diğer türler içindeki dövüş sahneleri, hem de kendibaşına bir tür olarak dövüş sanatları filmleri yetkinleşmiş, deneyimin, yaratıcı bakış açılarınınve teknolojinin getirileriyle zenginleşmiştir. Ancak teknolojinin getirdiği imkanlar, özelliklede Kung-fu sanatının temelinde yatan Çin kültür ve geleneklerinin de etkisiyle görsel açıdanson derece etkileyici, ama gerçekçilikten oldukça uzak sahnelerin ve filmlerin çekilmesiniberaberinde getirmiştir. Bu çalışmada, dövüş sanatları filmlerinin gelişim çizgisi içindeifadesini zaman zaman bulmuş olan bir başka yaklaşıma dayanılarak, gerçekçi, gene deseyirlik ve estetik değeri olan dövüş sahnelerinin de çekilebileceğini bir kez daha vurgulamakhedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a history of the use of martial arts, especially Kung-fu in motion pictures will begiven. In its line of development, both martial arts scenes in other genres and the martial artsmovies themselves have grown and were enriched by new and creative perspectives andtechnology. However, the rapid development of technology, when combined with the Chineseculture and tradition that undermines Kung-fu, has resulted in very impressive but unrealisticmartial arts scenes or movies. In this thesis, it has been aimed to stress one more time thatboth aesthetic and realistic fight scenes can be shot as has been states more than once in thehistory of the development of martial arts movies.